İlginizi Çekebilir
Yer çekimi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Paleontolog Nedir?

Paleontolog Nedir?

Paleontolog Nedir? Sorusunun ayrıntılı cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.

fo

Paleontoloji eski varlıkları inceleyen bir bilim dalıdır ve paleontolog ise bu varlıkları inceleyen kişiye denilir. Pek çok bilim adamının merak konusu olan dünyanın kaç yaşında olduğu bilim adamlarını inceleme ve araştırmaya yapmaya yönlendirmiştir. Bu araştırmaların sonucunda dünyanın 4,5 milyar olduğu ortaya çıkmıştır. Paleontoloji, dünyada var olan varlıkları inceleyerek dünyanın gizemli bilgilerini ortaya koyar. Bu sayede dünya tarihi aydınlığa kavuşturulmuş olur.

Paleontolog kişiler araştırma ve çalışmalarını yürütürlerken fosillerden faydalanırlar. Fosiller insanlığın merak ettiği pek çok sorunun cevabını vermektedir. Paleontoloji bilimi biyoloji biliminin canlı olarak kabul ettiği her ne varsa hepsini incelemeyi gerektirir. Pek çok bilim dalıyla çalışmalarının yürüten paleontoloji bilimi dünyanın 7 katmanından fosilleri inceleyerek canlılar hakkında geçmiş bilgilere sahip olur. Paleontolojinin yardım aldığı diğer bilim dalları; jeoloji, zooloji, moleküler kimya, taksonomi, coğrafya, biyoloji ve ekoloji olarak sıralanabilir.

Paleontoloji Bilimi

Paleontoloji biliminin bir diğer ismi fosil bilimidir. Fosiller işe içli dışlı olduğu için bu bilime fosil bilimi adı da verilir. Paleontolog kişilerin incelediği fosil canlılar on binler ya da yüzbinler yıl önce yaşayıp ölmüş insanlardır ya da diğer canlılardır. Dinozorlar paleontoloji biliminin incelemiş olduğu bir canlı olarak gösterilebilir. Yüzyıllar öncesinde yaşamış insanların taş kalıntılarını bulup onları araştırmak oldukça zahmetli ve uzun süreli bir iştir.

Gelişen teknoloji bu araştırmaları daha kolay kılsa da çok uzun süre araştırma yapmak gerekiyor. Yer altından, madenlerden ya da çeşitli bölgelerden kalıntı toplamak ve bu kalıntıları laboratuvar ortamında incelemek gerekiyor. Arkeoloji bilimi ile çok benzerlik gösteren bu bilim arkeolojiden farklı olarak sadece yer altında değil dünyanın her yerinde çalışmalarını yürütür.

Paleontolog Kişiler Amacı

Paleontolog kişiler dünya hakkında daha kapsamlı bilgilere sahip olmaya çalışırlar. İnsanların evrim geçirip geçirmediği, insanların eskiden yaşam şartları nasıl olduğu, insanların yaşam alanları, insanların nasıl meydana geldiği ve nasıl son bulduklarını araştırıp bulmaya çalışırlar. İnsanların geçmişini sorgulaması ve dünyanın nasıl kurulduğu hep merak konusu olmuştur ve bu metalin sonunda da paleontoloji bilimi doğmuştur.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mors Alfabesinde Harfler Nasıl Yazılır?

Bir önceki yazımız olan Potas Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap