İlginizi Çekebilir
steroid nedeir ne demektir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

panik atak

Panik Atak Nedir: Panik atak, aniden gelişen endişe nöbetleri şeklinde başlayan telaş ve korku içeren kalp atışlarının bile ritmini artıran ruhsal bir rahatsızlıktır. Günümüzde çok yaygın biçimde rastlanan bu rahatsızlık endişe verici bir durum gibi görülse de tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Hatta kişi bu korkularının üzerine giderek belli bir süre zarfında bu endişelerinden kurtulabilir ya da kaygılarını hafifletebilir.

Panik Atağın Oluşumu ve Belirtileri

Tehlike olarak algılanan durumlarda korku sorunu ile savaşmak için vücut tepki veren bazı değişimlere maruz kalır. Bu değişimler;

 • Nefes alıp verme temposunun hızlanması
 • Kalbin daha hızlı çarpması
 • Kalp basıncı arttığı için, kan pompalama miktarının artması
 • Terleme, titreme, ateş basması gibi durumların yaşanması
 • Uyuşma, karıncalanma gibi tepkilerin hissedilmesi
 • Baş dönmesi ile birlikte bayılacakmış gibi hissedilmesi
 • Göğüste ağrı ve sıkışma olması
 • Karın ağrısı ile mide bulantısı yaşanması
 • Kişinin ölüm korkusuna kapılması, endişesinin artması, güvensizlik duygusunun gelişmesi gibi durumlar kandaki oksijenin artıp karbondioksitin azalması ile oluşmaktadır. Böylece beyindeki kanın sirkülasyonundaki değişim bu ve benzeri komplikasyonlara sebep olmaktadır.

Panik Atak Esnasında Ne Yapılmalıdır?

Böyle bir kriz anında kişi kendi kendisini motive edebileceği gibi, yanındaki kişiler de durumu hafifletici müdahaleler yapabilirler.

 • Derin nefes alıp vermeli,
 • O an ne ile uğraşıyorsanız onunla uğraşmaya devam etmeli,
 • Atağınızın geldiğini fark etmemiş gibi davranmalı,
 • Panik olmamayı, daha sakin kalmayı denemelisiniz.

Panik atak krizi geçiren birinin yanında iseniz onu motive edici cümleler kurmanız gerekmektedir. “Sen güçlüsün, derin nefes alırsan çok rahatlayacaksın, sakin ol, yok bir şey, her şey yolunda, tamam atlattın işte, gördün mü geçti, inan bir daha olmayacak” gibi sözler ve sakin davranışlar atak geçiren kişinin işini kolaylaştıracaktır. Şayet siz de telaş yaparsanız atak süresi hem daha fazla uzar hem de daha da zorlaşarak hasta yıpranır.

Panik Bozukluğu Ne Demektir?

Panik bozukluğu öncelikle kişinin habersiz gelen bu ataklara karşı her an atak krizi yaşayacakmış gibi korkmasıdır.

 • Kalp krizi geçirip öleceklerini zannederler.
 • Kendilerinin kontrollerini kaybederek adeta çıldıracaklarını düşünürler.
 • Kriz sonunda felç kalacaklarını sanırlar.

Tamamen zihinlerinde canlandırdıkları korkulara inanıp bu durumdan kurtulamazlar. Uçağa binememe, kapalı alan korkusu, yükseklik korkusu, trafikten korkma gibi kişiye göre değişen çeşitli panik atak korkuları bulunmaktadır. Köpekten korkmak, nefessiz kalmak, bazı yiyeceklere karşı tepki verme gibi çoğaltmak mümkündür.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Pedodonti Nedir?

Panik Atak Bir Hastalık Mıdır?

Panik Atak bir hastalık değildir. Panik bozukluğu hastalığının bir kriteri olarak kabul edilmektedir. Bu rahatsızlığı olan kişiler daha önce yaşadıkları deneyimlere göre atakların geleceği ortamlardan kaçmayı tercih etmektedir. Çünkü aynı yer veya ortam onlara atağın tekrarlayacağını düşündürmektedir. Bu nedenle daha önce atak geçirdikleri yerlere gidememe gibi korkuları hafızalarına yerleşmektedir. Bu ve benzeri yerlere gidememe gibi durumlar Agorafobi rahatsızlığı olarak değerlendirilmektedir. Agorafobi de endişe ve korkunun tetiklediği bir hastalık olarak tanımlanabilir. Örneğin; trafik kazası yapıp tekrar direksiyona oturamama durumu gibi.

Panik Bozukluğu Hastalığının Özellikleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın diğer hastalıklara göre daha farklı ve kendine özgü bazı özellikleri bulunmaktadır.

 • Genellikle 20- 35 yaş arasında başlar.
 • Erkeklere oranla kadınlarda 2-3 kat daha fazla görülür.
 • Tedavi ile geçebileceği gibi hasta ve yakınlarının atak başlaması sırasındaki sakinliği telkin edici söz ve davranışları olumlu etki yaratır.

Panik atağı oluşturan nedenler iki farklı durumla açıklanmaktadır.

Birinci Panik bozukluğu

Beyindeki sinir hücrelerinin (neronların) salgıladığı heyecan ve duygusallıkla alakalı beyin hormonlarının anormal bir biçimde çalışmasıdır.

İkinci Panik bozukluğu

Gün içinde ortaya çıkan doğal ve zararsız terleme, çarpıntı ve nefes darlığı gibi durumların, hasta tarafından abartılması ‘kalp krizi geçiriyorum, felç olacağım’ gibi korku nöbetleri ile olmasıdır.

Panik Bozukluğu Tedavisi Nasıldır?

Hasta bu korkularını kendisi yenemez ise mutlaka doktora müracaat etmelidir.

İlaç İle Tedavi

Doktor, beyinde bulunan sinir hücrelerindeki hormon etkilerini düzelterek panik ataklığı önleyen ilaç kullanımını önerir. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçlar 1 yıl kadar kullanılmak zorundadır. Daha sonra ise dozları azaltılarak ilaç kesilecektir.

Terapi ile Tedavi

Bir diğer tedavi yöntemi terapi tekniğidir. Bu teknik hastaların ikna edilmesi ile oluşan bir tedavi yöntemidir. Hastaya en ince ayrıntıları ile atak oluşumu anlatılır. Kriz süresinin sonunda bir şey olmayacağı konusuna inandırılır. Hastanın kendi iradesi ile bile bu hastalığın yenilebileceği konusunda ikna edilir. Ancak bazı durumlarda, doktor gerek görürse hem ilaç tedavisi hem de terapi yöntemi bir arada kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Taş Düşürme Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap