İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Paradigma Tarihçesi

Paradigma Tarihçesi

paradigma tarihçesi nedir

Paradigma sözcüğü Yunancada ‘göstermek, para arkası’ anlamına gelmektedir. Ayrıca belirgin kavram ve tipik örnek gibi anlamları da içerir. Saussure 19. yüzyılda buna benzer kelimeleri öbeklemede kullanmaya başlamıştır. 1922 ve 1996 yılları arasında ise Thomas Samuel Kuhn paradigma kelimesini kullanmaya başlamıştır. Daha önceden belirlenmiş bir alanda çalışma yapan bilim adamlarının ortak değerler olarak paylaştığı dizine bu nedenle paradigma adını vermiştir. Günümüzde bu kavram belli bir düşünce kalıbını ifade etmektedir.

Kuhn, o dönemde yayınladığı eserlerinde bilimsel çalışmaların daima açık uçlu kaynaklar olduğunu savunmuştur. Yani farklı araştırmacıların iddia ettiği gibi zaman ve yer kavramına hitap edilmemektedir. Yapılan çalışmaların birer kavram çerçevesinde ele alınması gerektiğini savunan Kuhn, araştırmaların kabul edildiği ölçüde geçerli olduğunu belirtmiştir. Bununla beraber kabul edilemeyen çalışmalar ise daha sonraki çalışmalarda yeniden ele alınmak suretiyle ertelenmeliydi. Samuel Kuhn, bilimin bu şekildeki paradigmalarla var olabileceğini savunması diğer pek çok araştırmacı için önemli bir kaynak oluşturmuştur.

“Bilimsel Devrimlerin Yapısı” adlı eser, yeni bir bilim felsefesinin habercisi olarak kabul edilmiştir. 1962’de ilk basımı gerçekleştirilen bu eserde Kuhn başta olmak üzere Michale Polanyi, Paul Feyerabend, Larry Laudan ve Imre Lakatos gibi felsefeciler bilim felsefesi alanında birtakım tartışmalarla gündeme gelmeye başlamıştır. Eserde mantıkçı pozitivistlerin tam tersi olarak bilimin herhangi bir algoritmasının olmadığını söyleyen bu kişiler fiziksel dünyanın aslında evrensel olarak belirlenme imkanının olup olmadığını sorgulamaya başlamıştır. Ayrıca pozitivistleri de eleştirmiş ve evrensel yasalarla ilgili birtakım tezler ortaya atmışlardır. Samuel Kuhn 1962 yılında yayınladığı eserde, tarihi sadece bir anlatı dizini olarak ele almıştır. Bu şekilde anlatılmayan tarihin, egemen bilimde farklılığa neden olabileceğini söylemiştir.

İlgili Yazı

Paradigma Nedir?

İlgili Yazı

Pozitivist Paradigma ve Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Post Pozitivist Paradigma ve Özellikleri

İlgili Yazı

Yorumlayıcı Paradigma ve Özellikleri

İlgili Yazı

Eleştirel Paradigma ve Özellikleri Nelerdir

İlgili Yazı

Liberal Paradigma ve Özellikleri

İlgili Yazı

Thomas Kuhn Paradigması

İlgili Yazı

Thomas Kuhn ve Bilimin Gelişimi

Bir önceki yazımız olan Paradigma Nedir? başlıklı makalemizde paradigma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Deizm ve Ahiret İnancı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap