İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Paradoks Nedir?

Paradoks Nedir?

Paradoks nedir? Paradoks örnekleri nelerdir? Paradoks çeşitleri nelerdir? Paradoks ortaya çıkış tarihi nedir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

Hayatımızda sürekli olarak yeni bir şeyler öğrenilmek durumundadır. Yeni bir bilgi öğrenildiğinde insanlar sürekli bir aydınlanma yaşar. Ardından diğer insanlara öğretme eğilimi gösterirler. Paradoks ise zihinde yer alan bilgilerin kendi içerisinde çelişki içermesine ve mantık sınırlarını aşmasına paradoks denir. Paradoks, alıştığımız bilgilere karşıdır. Paradoks konusuna örnek verilecek olunursa yazılı olmayan hiç bir yazıyı okumayın gibi cümlenin içinde kendiyle çelişen örnekler verilebilir.

Paradoks Örnekleri Nelerdir?

Paradoksu yazı diliyle anlatmak ne kadar zor olsa da örnek verilecek birçok konu olduğu için paradoks daha kolay anlaşılabilir.

 • İkiye böl Paradoksu: Uzağa gidecek olan bir yolcu yolun yarısını sonra kalan yarısını ve sonra kalanın yarısını yürümek zorundadır. Böyle bir durum ortaya çıktığında yolun sonu hiçbir zaman ulaşılamaz olacaktır.
 • Adalet Paradoksu: Bir avukat, özel ders verir ve ücreti ile ilgili öğrenciyle birlikte anlaşır. Anlaşmanın detaylarına göre öğrenci dersten sonra aldığı ilk davayı başarılı bir şekilde kazanırsa ücretleri avukat ödeyecek, tersi durumda ödemeyecektir. Ders bittikten sonra öğrenci dava alamaz. Ders veren avukat ücreti almak için öğrencisine dava açar. Öğrenci ise davada kendi avukatlığını üstlenir. Bu davayı kazanan taraf öğrenci olursa ilk davasını kazanmış olduğu için davayı kaybeden hocaya ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Davayı kaybederse yine hocaya ödeme yapmak zorunda kalacaktır.
 • Oscar Wilde paradoks ile alakalı sözü, Günah işlemenin tek yolu onu kabul etmektir.
 • Kuaför paradoksu: Bir kuaför kendi tıraş olamayan herkesi tıraş etmektedir. Peki kuaförü kim tıraş edecek?
 • Sokrates’in paradoks ile alakalı sözü Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Paradoks Çeşitleri

Paradoks çeşitleri kendi özelliklerine göre ayrılır.

 • Zeno (mantık)
 • Sonsuzluk
 • Russel (küme)
 • Epimenides (yalancı)
 • Sokrates
 • Euqlides
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hıdrellez Nedir?

Gibi birçok paradoks çeşidi bulunur.

Paradoks Ortaya Çıkış Tarihi Nedir?

Paradoks kelimesinin ilk kullanılmaya başlanması 17: yüzyıla dayanmaktadır. 17. Yüzyılda Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Paradoks zaman içerisinde gerek ünlü düşünürler, bilim adamları gibi birçok kişi tarafından kavramı yaymıştır. Kavramın yayılmasıyla paradoks dünyanın her tarafında insanları şaşırtarak ortama anlam katmıştır. Paradoks insanları zaman içerisinde hem eğlendirmiş hem de düşündürmüştür.

Bir önceki yazımız olan Rüzgar Nedir? başlıklı makalemizde rüzgar nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap