İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Pay ve Payda Nedir?

Pay ve Payda Nedir?

Pay ve payda nedir, neyi ifade eder ve çeşitleri kaç tanedir? Pay ve payda ile ilgili bilgiler için yazımızı inceleyebilirsiniz.

pay-ve-payda

Matematikte en sık kullanılan ve temel matematiğin en önemli unsuru olan kesirler pay ve payda olmak üzere iki temel unsurdan oluşmaktadır. Kesir, bir bütünün kaçta kaçının alındığını göstermek için matematikte kullanılan önemli bir işlemdir. Pay ve paydayı kesir çizgisi ile ayıran ifadeler kesir olarak tanımlanmaktadır. Bu kesir çizgisinin üst kısmı pay, çizginin alt tarafı ise payda olarak tanımlanmaktadır.

Payda kesirli ifadelerde herhangi bir bütünün kaç eşit parçaya bölündüğünü göstermektedir. Örneğin 1/2 kesirinde payda bir bütünü iki eşit parçaya ayırdığı ifade edilmektedir. Payda kaçta kaçının alınacağı değil bütünün kaç eşit parçaya ayrılacağını göstermektedir.

Pay bir kesirli ifadenin kesir çizgisinin üstünde yer alan kısmıdır. Pay bir bütünün payda ile ayrılan eş parçalardan kaçta kaçının alınacağını ifade eden bir terimdir. Örneğin; 4 eş parça ile bölünmüş bir karenin sadece 1 parçasının alınacağını ifade etmek için 1/4 ifadesi kullanılır.

Kesirli İfadelerde Pay ve Payda Nedir?

Matematiğin en temel ifadelerinden biri olan kesir, bir birimin bölündüğü parçaları ve bu parçalardan biri veya bir kaçının söz konusu bütüne olan oranlarını ifade den sayı olarak tanımlanmaktadır. Kesir çoğu zaman ondalık ve yüzdelerden ifadeyi ayırmak için bayağı kesirleri ifade etmek için kullanılmaktadır.

Dört işlemin en temel parçası olan kesirlerde pay ve payda en önemli iki unsurdur. Bir kesir çizgisi ile gösterilen ifadede çizginin alt tarafı payda üst tarafı ise pay olarak ifade edilmektedir. Örneğin; 1/4 ifadesinde 1 rakamı pay, 4 ise payda olarak tanımlanır.

Kesir Çeşitleri Nelerdir?

Bayağı kesirlerde temelde üç farklı kesirli ifadeden söz edilebilir. Bunlar:

  • Basit kesirler
  • Bileşik kesirler
  • Tamsayılı kesirler
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Youtuber Nedir?

Olmak üzere sınıflandırılabilir. Matematiğin en temel ve önemli keşiflerinden biri olan kesirli ifadeler hayatımızın odak noktasında yer alan bir kavramdır. Hayatın her alanında farkında olmadan dahi pay ve payda terimlerini farklı şekillerde kullanmaktayız. Kesirli ifadelerin özellikle Antik Mısır ve Yunan medeniyetlerde kullanımına rastlanmaktadır. Kesirin tarihçesi incelendiğinde birçok kadim medeniyetin kesirleri farklı biçimlerde kullandığı gözlemlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Karikatür Nedir? başlıklı makalemizde Karikatür hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yorum Yap