İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kadın
 3. Pedikür Nedir?

Pedikür Nedir?

pedikür

Pedikür Nedir: Ayaklardaki nasırları çıkarmak, yumuşatmak veya deriye batmış tırnakları düzeltmek için uygulanan ayak bakımına pedikür denir.

Pedikür Kelime Anlamı

Tırnakları kesip düzeltme, nasırları çıkarma ya da yumuşatma gibi işlerle ilgili olan ayak bakımı.

“Ayağımdaki nasır düştü. Çok zahmet verirdi, hep pediküre giderdim.” – A. Erhat (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Pedikür Uygulaması

Temel olarak ayak bakımını kapsayan pedikür, ayak tırnaklarının talep edilen şekilde kesilmesini sağlar. Bununla beraber tırnak dibinde bulunan etlerin şekillendirilmesi için de kullanılmaktadır. Ayakların zamanla sertleşmesi ve estetikliğini kaybetmesiyle beraber pedikür sayesinde güzel bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.

Pedikür işleminin diğer amacı, ayak tırnaklarının temiz ve düzgün bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. Bununla beraber kişiye rahatsızlık veren fazla tırnak etlerinin alınması da söz konusudur. İşlem sırasında özel olarak üretilen krem ve peeling uygulamaları tercih edilir.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Pedikür yapılırken ilk olarak ayak tırnakları isteğe göre yuvarlak ya da küt şeklinde törpülenmektedir. Bu süreçle beraber, yumuşamasını sağlamak için ayaklar ılık suda bekletilir. Daha sonra yapılan işlemler aşağıdaki gibidir;

 • Ilık suda bekletme sürecinde, suyun içine peelingetki yaratan besleyici içerikler bırakılabilir.
 • Suda bekleyen ayakların derisi yumuşar ve daha sonra ayak tırnaklarının kenar kısımlarında biriken fazla etler kesilir. Bu kesme işleminde pens kullanılır.
 • Tırnak kenarları düzeltildikten sonra taban derisinde sertleşme ya da ayaklarda nasır oluşumu var ise ponza taşı vasıtasıyla ayak altı törpülenir.
 • Ayak tabanı bakımı tamamlandıktan sonra nemlendirici krem ile masaj uygulamasına geçilir.
 • Bayanların tercihine göre son aşamada tırnaklara özel tasarımlı ojeler sürülür ve pedikür seansı bu sayede sonlanmış olur.

Evde Pedikür Nasıl Yapılır?

Bayanlar evde pedikür uygulamasıyla beraber ayak bakımını gerçekleştirebilir. Bu süreçte öncelikle ayakların sıcak bir suda yumuşatılması gerekmektedir. Fakat ayaklarda oje var ise yumuşatma işleminden önce temizlenmesi tavsiye edilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Büstiyer Nedir?

Evde pedikür işlemi daha çok banyodan sonra tercih edilmektedir. Ayaklarınızı bekletmek için koyduğunuz ılık su kovasına 1 veya 2 aspirin atabilirsiniz. Bu aspirinlerin kullanım amacı, ayaklardaki gözeneklere nüfuz etmek ve yorgunluğu almaktır. Aspirin yerine su içerisine bir miktar vazelin de dökülebilir.

Yeteri kadar yumuşayan ayakları sudan çıkardıktan sonra tırnakları kesmeye başlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra topuklar törpülenmelidir. Yumuşamış olan topukların törpülenme işlemi daha pratik olmaktadır. Törpülemenin başarılı olup olmadığını anlamak için uygulamadan sonra çorap giyebilirsiniz. Çorap ayağınıza takılıyor veya küçük elektriklenmeler oluyorsa, tekrar törpüleme yapılabilir.

Evde pedikür uygulamasının son süreci, tırnak etlerinin alınmasıdır. Daha sonra ayak bakımını tamamlamak için oje kullanımına geçilebilir.

Etkili Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Pedikür işleminden sonra ayaklar için etkili bakım uygulamaları yapılmalıdır. Bu bakımın püf noktaları aşağıdaki gibidir;

 • Ayakların tamamına ve özellikle de topuk kısmına nemlendirici ürünlerle masaj yapılabilir.
 • Nemlendirici ürünler tırnak etlerine de sürülmelidir.
 • Sert olan topuklar için gece uyumadan önce vazelin sürülebilir veya pamuklu çorap kullanılabilir.
 • Ayaklarda oluşan ölü derinin giderilmesi için peeling etkisi gösteren bakım ürünleri tercih edilebilir.
 • Ayakların dinlendirilmesi için sıcak su içerisine lavanta çiçeği yağı eklenebilir ve bu sayede ayaklardaki yorgunluk giderilebilir.

Bir önceki yazımız olan Microblading Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. pedikür 21.yy kadınlarının olduğu kadar bir çok erkeğin de olmazsa olmazıdır. Kısacası ayak bakımıdır ve ayaklarımızda bulunan gereksiz ölü derileri temızlenmesını sağlar.

 2. yazıda da belirtildiği üzere ayak yumuşatma işlemidir illa ayağınızda nasır olmasına gerek yok bakımlı her insanın yaptırması gereken bir işlem olduğunu düşünüyorum.