İlginizi Çekebilir
Obezite Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Pedodonti Nedir?

Pedodonti Nedir?

pedodonti

Pedodonti Nedir: Çocuk dişleri anlamına gelen ve Latince bir kelime olan Pedodonti, diş hekimliğinde bilim dalı olarak kullanılır. Çocukların doğum sürecinden süt dişleri adı verilen sürece kadar olan dişlerin tedavisi ve genel anlamdaki korunması ile ilgilenmektedir. Pedodontist ise bu dalda eğitim sürecine devam eden kişilere verilen isimdir.

Pedodonti Kelime Anlamı?

Diş hekimliğinde çocuk dişlerinin tedavisine ağırlık veren uzmanlık alanı. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük

Pedodontist Hangi İşlemleri Yapar?

Bu süreçte çocuklardaki diş hekimi fobisi yani diğer bir adıyla dental fobi oluşmamasına yardımcı olurlar. Ayrıca çocuklardaki riskli diş grubunu belirlenerek bireysel programlar düzenler ve tedavi sürecinde etkin olurlar. Bununla beraber;

  • Çocuklarda diş ve çene gelişimini yakından takip ederler.
  • Çocukların beslenme alışkanlıklarıyla ilgili çalışma yaparlar.
  • Çeşitli ortodondik tedaviler gerçekleştirirler.

Çocuk diş hekimliği olarak adlandırılan Pedodonti kavramı, 0 ile 13 yaş arasındaki çocukların tüm dişlerinin sağlıklı bir şekilde korunabilmesi, kalıtsal sorunlar var ise bu problemlerin giderilmesi ve yaşanabilecek travmalardan sonra çocuktaki diş bozukluğunun giderilmesi ile ilgilenir. Gerek koruyucu önlemler alarak gerekse tedavi aşamalarını gerçekleştirerek çocukların diş gelişimine katkıda bulunur.

Pedodonti Uygulamaları Nelerdir?

Çocuk diş hekimliğinde pek çok uygulama yer almaktadır. Pedodonti ile beraber ilk olarak koruyucu uygulamalar dikkat çeker. Ağız ve diş sağlığı için gerekli koruma yöntemlerini uygulamak, flor uygulaması, aparey takılması gibi süreçler bu ana bilim dalında kullanılan uygulamalardır.

Pedodontide eğitimin yeri büyüktür. Çocukların ağız ve diş sağlığının korunması amacıyla anne ve babaya önemli bilgiler sunulur. Bilinçli bir şekilde dikkat edilmesi gereken bu süreçlerde yapılan hatalar sonlandırılabilirken, diş fırçalama tekniğinin öğrenilmesi ve ağız hijyeni gibi önemli durumların kazandırılması süreçleri yer alır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Cüzzam Nedir?

Pedodontistler bu süreçte diş temizliğine çok daha büyük bir önem vermektedir. Yine bu süreçte diş temizleme yöntemleri kullanılabilmektedir. Eğer diş aralarında fırçalama ile çıkarılamayacak organizmalar bulunuyorsa gerekli temizleme aşamalarına geçilebilir.

Çocuk diş hekimliğinde yer tutucuların da önemi bir hayli fazladır. Öncelikle 20 adet olan süt dişlerinin görev bakımından beslenmeyi sağladığı ve çocukların rahat bir şekilde konuşabilmesine yardımcı oldukları bilinmektedir. Bu süreçle süt dişlerinin korunabilmesi amacıyla yer tutucu adı verilen apareyler kullanılmaktadır. Uzmanlar, çocukların kalıcı dişlerini çıkarırken süt dişlerinin görevlerini rahat bir şekilde yerine getirebilmesi için bu uygulamadan yararlanmaktadır. Ayrıca çocuklar süt dişlerini erken kaybetmeye başlarsa, yine bu uygulama sayesinde yeni dişin farklı yerde çıkmasının önüne geçilebilmektedir.

Pedodonti ‘de Flor Uygulaması

Pedodonti dalının sürdürdüğü işlemlerden biri de flor uygulamalarıdır. Bu anlamda kalıcı dişlerin çürük ve dirençsiz kalma durumunda flor işlemi yapılmaktadır. Daha çok çürümeyi engelleyen bu uygulama sayesinde diş minesi güçlendirilir ve diş çürüklerinin önüne geçilebilir. Ayrıca 6 ayda bir olmak üzere uzman bir diş hekimi tarafından bu işlemin yapılması gerekir.

Pedodonti ’de Kırık ve Çürük Tedavisi

Bu süreçte dişin çürük kısımlarının temizlenmesi ve dolgu yapılması gibi süreçler de Pedodontistlerin işidir. Genel olarak kırık tedavilerinin tamamıyla da ilgilenen bu ana bilim dalı, herhangi bir çarpma sonucunda oluşabilen ön diş kırıklarının düzeltilmesi için gerekli çalışmaları yapabilmektedir. Bununla beraber dişin yerinden oynaması veya fırlamasına yönelik olarak da tedaviler başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap