İlginizi Çekebilir
Kadın Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Kadın
 3. Peeling Nedir?

Peeling Nedir?

Peeling Nedir?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Peeling Nedir: Cilt üzerindeki ölü derilerden kurtulmak için hazırlanan maskeye peeling denir. Yüzeysel, orta derinlikte, derinlemesine ve mikro olarak dört farklı uygulama yöntemi vardır.

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling, dudak kenarı ve göz çevresi hariç olmak üzere tüm cilde uygulanabilir. Ayrıca dairesel hareketlerle beraber masaj yöntemiyle yapılır ve durulama sürecinde bol su kullanılır. Tercih edilecek peeling ürünleri, yüz bölgesine bastırılarak uygulanmamalıdır. Bu durum, satın alınacak ürünler dışında evde yapılacak maske uygulamaları için de geçerlidir. Bununla beraber sivilceli ciltler için peeling yapılmaması tavsiye edilir.

Peeling Ne Zaman Yapılmalı?

Maske uygulaması daha çok ılık bir duş sonrasında tercih edilmelidir. Çünkü duştan sonra cilt gözenekleri açılır ve peeling uygulamasından yüksek verim alınabilir. Ek olarak gece uyumadan önce ve makyaj temizlendikten sonra peeling yapılabilir.

Peeling Neden Gerekli?

Maske uygulaması sayesinde cildin daha canlı ve pürüzsüz görünmesi sağlanır. Bu sayede ölü derilerden arındırılan ciltlerde makyaj uygulaması daha kolay bir şekilde yapılabilir. Ayrıca cilt bakım ürünlerinden olan leke ve kırışıklık önleyici kremlerin cilde daha kolay bir şekilde nüfuz etmesine yardımcı olmaktadır.

Peeling Çeşitleri

Derin, orta dereceli, mikro ve yüzeysel olarak dörde ayrılan peeling uygulamasının asıl amacı derinin üst tabakasını soyarak daha güzel bir yüzeye ulaşmaktır.

 1. Derin Peeling:

Bu uygulama, kırışıklıkların ortadan kaldırılması için yapılır. Tek seferde uygulanması durumunda etkisini uzun yıllar gösterebilir. Herhangi bir ön hazırlığa gerek duyulmadan uygulanan derin peeling, koyu lekeler ve sivilcelerin yok edilmesinde oldukça başarılıdır. Bununla beraber ciltte renk açılmasına neden olmaktadır. Bu yüzden daha çok açık renkli tenlerde tercih edilir.

Derinlemesine yapılan peeling, ciddi bir cilt soyma uygulaması olduğu için cilt doktorunun kontrolünde tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca lokal anestezi yöntemiyle de uygulanabilir. Başarılı bir peeling yöntemi olmasının rağmen işlemin ardından 1 haftaya kadar cilt üzerinde şişlikler yaşanabilir.

 1. Orta Dereceli Peeling:

Bu işlemde cilt, derinlemesine temizlenmektedir. Ayrıca cilt üzerindeki lekeler ciddi oranda azaltılmaktadır. İnce kırışıklıkları ortadan kaldırmaya yarayan orta dereceli peeling işleminin ardından cilt yüzeyinde kısmen sıkılaşma sağlanabilir. Bu uygulamadan en iyi sonucu alabilmek için en az 3 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Kadın Nedir?

Orta dereceli peeling, uzmanların yer aldığı merkezlerde yapılmalıdır. İşlem sırasında ciltte hafif kızarıklıklar görülebilir ve 2 ile 3 gün arasında deride soyulma süreci başlar. Derinin tam olarak dökülmesi 1 haftayı bulabilmektedir.

 1. Yüzeysel Peeling:

Derinin üst tabakasının uzaklaştırılması amacıyla yüzeysel peeling işlemi tercih edilmektedir. İnce kırışıklıkları ortadan kaldırabilen bu işlemde deri gözenekleri belirsizleşerek pürüzsüz hale gelmektedir.

Yüzeysel peeling işleminden birkaç gün sonra derinin üst tabakası dökülmeye başlar. Etkili sonuç alabilmek için 6 ay boyunca uygulanması tavsiye edilmektedir.

 1. Mikro Peeling:

Cilt bakımına yardımcı olan mikro peeling işlemi son derece hafif bir uygulamadır. Cilt yüzeyindeki pürüzleri azaltmaya yarayan mikro peeling ayrıca ince kırışıklıkların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. İşlemin ardından birkaç gün yüz bölgesinde kızarıklıklar görülebilir. Başarılı bir mikro peeling, 3 ayda bir tekrarlanabilir.

Peeling Yapmanın Faydaları

Cilde ve yüze peeling yapmanın faydaları şu şekildedir;

 • Cildin en üst tabakasında yer alan ölü hücreleri döker. Bu sayede daha temiz bir cilde sahip olunur.
 • Cildin yenilenmesinde etkilidir.
 • Yıpranmış olan cilt üzerinde etkilidir ve cilt onarım işlevi görür.
 • Yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırır.
 • Yüzde istenmeyen tüylerin oluşumunu engeller.
 • Ciltte bulunan geniş gözeneklerin hafiflemesini sağlar.
 • Zararlı güneş ışınlarının neden olduğu cilt sorunlarını giderir.

Peeling Yapmanın Zararları

Kimyasal peeling uygulamasının cilt üzerinde bazı olumsuz etkileri bulunmaktadır. Öncelikle hassas ciltlerde tercih edilen derinlemesine peeling işleminin ardından geçmeyen lekeler oluşabilmektedir. Yine hassas olan ciltlerde soyulma işleminin ardından doku bozukluğu yaşanabilir. Koyu renkli lekeler daha çok esmer ve buğday tenli kişilerde oluşmaktadır.

Peeling uygulamasından sonra cildin zararlı güneş ışınlarından korunması gerekmektedir. Ayrıca dışarı çıkarken güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Son olarak, uygulamanın ardından cilt doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ve cilt bakımını 3 ay ile 12 ay boyunca bu tavsiyelere göre gerçekleştirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Pedikür Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. peeling bakımlı her insanın yapması gereken bir işlemdir. artık günümüzde en basit kuaforlerde bile sık sık karşılaşıyoruz toplumumuzun kendi kişisel bakımına önem vermesi oldukça hoş bir durum.