İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Pençik Sistemi ve Özellikleri Nelerdir?

Pençik Sistemi ve Özellikleri Nelerdir?

Pençik sistemi

Pençik kanunu I. Murat döneminde ilan edilmiştir. Bu sistemin kapsamında, savaşta elde edilen tüm ganimetlerin beşte birinin devlet hazinesine alınması kararlaştırılmıştır. Kalan kısmının ise savaşa katılan askerlere dağıtılması amaçlanmıştır. Kanun daha sonraki süreçlerde savaşlarda esir alınan askerleri de kapsamaya başlamıştır.

Müslüman olarak yetiştirilen ve ciddi bir askeri eğitimden geçen gençler sayesinde Yeniçeri birlikleri kurulmaya başlanmıştır. Ayrıca pençik sistemi sayesinde yeniçerilerin yanı sıra kapıkulu süvarileri, cebeci ve topçu gibi farklı askeri birliklerin oluşması da sağlanmıştır.

Yeniçeri birliklerinin hangi padişah döneminde ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda Orhan Gazi’nin adı geçerken bazıların da ise I. Murat döneminde ortaya çıktığı savunulmaktadır. Ancak askeri anlamdaki Yeniçeri Ocağı’nın teşkilatlanması, I. Murat döneminde gerçekleşmiştir.

İlgili Yazı

Devşirme Sistemi Nedir?

İlgili Yazı

Devşirme Sisteminin Amacı Nedir, Ne Zaman Uygulanmaya Başlandı?

İlgili Yazı

Osmanlı’da Devşirmenin Başlama Sebepleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Devşirme Sisteminin Uygulanma Süreci Nasıldır?

İlgili Yazı

Devşirmeyle Kurulan Askeri Birlikler Nelerdir?

İlgili Yazı

Devşirme Sisteminin Faydaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Devşirme Sistemi Nasıl Bozuldu?

Bir önceki yazımız olan Devşirme Sisteminin Amacı Nedir, Ne Zaman Uygulanmaya Başlandı? başlıklı makalemizde devşirme sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Vandalizm Nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap