İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Periskop Nedir?

Periskop Nedir?

Periskop nedir? Periskop nasıl çalışır? Periskop kullanım alanları nelerdir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

periskop-1

Periskop hedefe görünmen etrafı inceleyen çok yönlü bir alettir. Optik bir alet olmasının yanı sıra bölgeye çok uzak mesafeden gözlem yaparak bilgi alınmasını sağlar. Özellikle kara ve deniz savaşları sırasında yapılan operasyonu kolay hale getirmek amacıyla kullanılmıştır. Periskop oldukça uzağı görüntüleyebildiği gibi net görüntüler verebilir. Bu nedenle periskop denizaltı tarafından kullanılır. Ayrıca nükleer araştırma için karantina bölgesine alınan işlemler için net görüntülenmeler sağlar.

Periskop Nasıl Çalışır?

Periskopun içinde iki adet yansıtıcı bulunmaktadır. Bu yansıtıcılar prizma ve aynadır. Ayna, hedefe odaklandığı sırada gelen ışıkları doksan derece kırar ve hemen aşağı yansıtır. Prizma, aynı sistem ile ışığı kırarak doksan derece yatay yönde gözlere iletmektedir. Periskop bu özelliğiyle oldukça güçlü yapıdadır. Bir çeşit optik aleti olduğu için içinde bulunan mercekler sayesinde yakınlaştırma ve büyütme özelliği bulunmaktadır.

Periskop Kullanım Alanları Nelerdir?

Periskopun günümüzde birçok kullanım alanı bulur. Genel olarak yaklaşılması mümkün olmayan cisimlere odaklanmak üzere kullanılır.

  • Denizaltı
  • Nükleer araştırma gerektiren

Durumlarda kullanılır. Periskop en çok denizaltılarda bulunur ve kullanılır. Denizaltılar tarafından suyun üstünde olan biteni görüntülenmesini sağlar.

Denizaltı ve Periskop

Denizaltında hiçbir şey görülemeyeceği için periskop denizaltının gözlerine verilen addır. Denizaltı periskopları oldukça uzun bir yapıda ve incedir. Uzun ve ince olmasıyla denizaltından alınan görüntü pek net olmaz. Bu nedenle denizaltı içerisinden periskoplara ilave olarak mercekler yerleştirilir. Merceklerin yerleştirilmesiyle daha net bir görüntü elde edilmiş olur. Denizaltı periskoplarının en önemli özelliklerinden birisi su sızdırmamasıdır. Bunun için denizaltında çalışan askerler periskop borusunun içine azot gazı doldurmaktadır. Azot gazının doldurulmasıyla suyun yoğunlaşması önlenir. Ayrıca periskopun merceğinde ve prizmasında buğulanma sorunu ortadan kaldırılmış olur.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İzolasyon Nedir, İzolasyon Ne Demek?

Denizaltı ile hareket yapılırken süratli bir şekilde gidildiği için periskopun hareketini sağlayan unsurlar kolay kullanılır. Periskop gözetleme yerinde bulunan döndürmeye yarayan kollar ayrıca mesafe ayarı ve görüş açısı ile alakalı görevleri yerine getirir.

Denizaltı periskoplarında büyütme oranları farklılık gösterir. Büyütme görüşü açısı 40 derecedir. Büyük bir büyütme oranı 6 değerindedir ve görüş açısı 8 derecedir.

Bir önceki yazımız olan Elektrik Motoru Nedir? başlıklı makalemizde elektrik motoru nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap