İlginizi Çekebilir
fo
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Pi Sayısı Nedir?

Pi Sayısı Nedir?

pi sayısı

Pi Sayısı Nedir: Bir dairenin çevresinin, çapına bölümü ile elde edilen sayıya pi sayısı denir. Matematiksel gösterimi ‘’π’’ olan pi sayısı, her daire için aynı değeri alır ve sabittir. Basit kullanımı 3,1416 olmasına rağmen, gerçek değeri, kendini tekrar etmeyen sonsuz sayıdır.

Pi sayısı sembolünü yani matematiksel gösterimini Yunancada ‘’çevre’’ kelimesinin ilk harfinden almıştır. Genel olarak ve yaygın bilinen adı pi sayısı olsa da bazı dallarda ve matematikte ‘’Archimedes sabiti’’ ya da ‘’Ludolp sayısı’’ olarak da bilinir.

Pi Sayısı’nın vigülden sonraki ilk 100 basamağı: 3,14159265358979323846264 33832795028841971693993 751058209749445923078164 062862089986280348253421170679… (Sonsuza kadar giden muhteşem bir yolculuk)

Sözlükte Pi Sayısı;

Çember çevresinin uzunluğunun çapının uzunluğuna bölünmesi ile elde edilen sabit sayı (3,1416) (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Pi Sayısının Tarihi

Pi sayısının ilk gerçek değeri, tarihte Archimedes tarafından kullanılmıştır.

Uzun yıllar Mısır’da eğitim gören Archimedes, pi değerini 3,1408 olarak kullanmıştır. Bugünkü bilinen gerçek değerine çok yakın olan bu sayıyı 3+1/7 ve 3+10/71 ondalık kesirleri arasında tespit etmiştir.

İskenderiyeli tarihçi Heron’un pi sayısına verdiği değer 3,71’dir. Heron’dan sonra eski Yunan matematikçileri ve Ortaçağ matematikçileri tarafından farklı farklı değerler kullanılmıştır.

Pi sayısı, Babiller tarafından da kullanılmış ve değeri 3 olarak belirlenmiş bir sayı olarak kabul edilmişti.

Genel olarak tarih boyunca matematikçiler tarafından virgülden sonra tekrar eden sayı dizisi aranmış fakat hiçbir zaman başarılı olunamamıştır. Sonsuza kadar devirli olarak devam edebilmesi matematikçilerin merakının daha çok artmasına sebep olmuştur. 1761 yılında Alman kökenli matematikçi Heinrich Lambert pi sayısının irrasyonel bir sayı olduğunu keşfetmiştir. Aynı zamanda ondalık kısmının (virgülden sonraki rakamların) hiçbir zaman tekrarı olmadan devam ettiğini kesin olarak ispatlamıştır ve günümüzde halen bu şekilde kullanılmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Uzay Nedir?

Pi Sayısının Kullanım Alanları;

  • Pi sayısı temel olarak hacim hesaplamalarında kullanılır.
  • Alan, çevre gibi geometrik hesaplamalarda kullanılır.
  • Profesyonel olarak mühendislik hesaplamaları (dalga boyu ve frekans) gibi hesaplamalarda mutlaka pi sayısına ihtiyaç vardır.
  • Günlük yaşamda ise, silindir bir su tankının içinde size kaç günlük kullanım suyu kaldığını hesaplamak için ihtiyaç duyacağınız bir rakamdır.

Pi Sayısını Cazip Kılan Sırrı Nedir?

Pi sayısı, matematiksel tüm sabitler içinde en çok dikkat çeken ve ilgi duyulan bir sayıdır. Sebebi ise, çok eskiden beri bilinmesidir. Çember gibi geometrik alanlarda kullanılan, mühendislikte ihtiyaç duyulan pi sayısının kural izlemeyen ondalık açılımı insan aklını zorlayan bir kavramdır. Zor ve karmaşa her zaman insan beynini yorar ve merak edilen konular üzerine gidilmek istenir. Hassas mühendislik hesaplamalarında bile, pi sayısının virgülden sonraki rakamlarının belli bir yerden sonrası önem kaybettiği halde insanoğlu sonuna kadar olan kısmını hala merak etmektedir. Çünkü bazı dinlerde Tanrı’nın, yaratıcı olarak bilinen gücü ile rakamlarla mesaj gönderdiğine inanan bir grup insan vardır. Eflatun da ‘’Allah kanunlarını her zaman geometri ile vaaz etmiştir’’ diyerek buna destek vermiştir. Kısaca pi sayısı farklı toplumlarda farklı görüş ve inanış yaratsa da matematiğin olmazsa olmazıdır.

Pi Günü

Pi Günü tüm matematikçiler için önemli olup, tüm dünyada 14 Mart günü kutlanmaktadır. 3,14 olarak bilinen pi sayısının Mart 14’te kutlanma sebebi budur. Ülkemizde ilk Pi Günü 2007 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Özellikle okullarda matematik öğretmenleri tarafından organize edilen kutlamalarda, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla pi sayısının geçmişten günümüze kadar olan gelişmeleri konuşulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Endemik Bitki Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap