İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Plorezi Nedir?

Plorezi Nedir?

PLOREZİ

Plorezi bir kısmı akciğerin dış kısmını diğer ise göğüs duvarını sarmış olan iki akciğer sarının arasında kalmış olan sıvı birikmesi sonucunda meydana çıkan hastalık türüdür. Plorezi hastalığına zatüre neden olur. Akciğeri saran kısma ise plevra adı verilir. İki akciğeri sardığı gibi göğüs kafesinin de iç kısmını sararak iki tabaka oluşturur. Her iki tabaka arasında boşluk bulunur ve bu boşlukta da az miktar da sıvı oluşur. Akciğerin üst kısmını örten zar iltihaplandığı zaman plorezi meydana gelmiş olur. Ülkemiz de çok sık karşılaşılan plorezi hastalığı genellikle 50 yaşlarından sonra kadın ve erkekler de kendini gösterir. Ancak bazı durumlar da genç hastalarda da ortaya çıkmaktadır. Plorezi hastalığı tedavi edilmediği ve ilerlediği zamanlar da göğüs hastalığına kadar ilerler. Bu nedenle bu gibi rahatsızlığınız ortaya çıktığı zaman mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Plorezi Nedir? Olarak bakarsanız bu konuda gerekli bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Plorezi Hastalığına Neden Olan Hastalıklar

Plorezi rahatsızlığı hemen hemen birçok kişide görülen bir hastalıktır. Beraberinde getirdiği hastalıklar da bulunur. Bu gibi durumlar da bazı hastalar çok fazla üzerinde durmaz. Ancak eğer beraberinde başka bir hastalık da getiriyorsa bu durum evde tedavi edilecek bir durum değildir. Mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır. Doktor tarafından yapılan muayene sonucunda sizlere gerekli tedaviler de uygulanır. Beraberinde getirdiği hastalıklar,

  • Grip
  • Zatüre
  • Eklem iltihabı
  • Hepatit
  • Verem
  • Akciğer de pıhtı gibi rahatsızlıklara yol açar.

Bu gibi hastalıkların tedavisi mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır. Genellikle doktor gözetiminde ilaç tedavisi ile tedavi edilir.

Plorezi Belirtileri

Birçok hastalığın başlaması için belirti olduğu gibi plorezi hastalığının da çok fazla belirtisi bulunur. Nefes aldıkça ağrımaya devam eden göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, öksürük ve ateş, vücutta titreme, iştahsızlık ve halsizlik gibi belirtileri de bulunur. Bu gibi durumlarla karşılaşmanız durumunda gerekli tedavilere başlamak gerekir. Plorezi hastalığında doktor antibiyotik tedavi verebilir. Ancak bu hastalığa neden olan bir virüs ise antibiyotik etki etmeyebilir. Başka bir ilaç tedavisine başlamak da gerekebilir. İltihap önleyen birçok ilaç bulunur. İlaçları kullanmak öksürük gibi belirtileri ortadan kaldırabilir. Eğer sıvı birikmesi çok fazla ise göğsünüze bir tüp sokulması sonucunda sıvı birikmesi alınır. Hastalık tamamen bitmeden hastaneden çıkmamanız gerekir. Çünkü yatarak tedavi gerektiren bir durumdur. Plorezi Nedir? İnternet üzerinden birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Çiçek Hastalığı Nedir?

Plorezi Tanı Yöntemleri

Plorezi hastalığında fizik muayenesinin yapılması sonucunda doktor sizden bazı tetkikler ister. Akciğer röntgeni, Plorezi hastalığından şüphelenen doktorlar akciğer röntgeni çekilmesini önerir. Göğüs boşluğu ve akciğer röntgen çekilir. Bilgisayarlı tomografi, daha detaylı görüntüleme için tercih edilir. Torasentez, zarlar arasında biriken sıvıdan iğne kullanılması sonucunda örnekleme yapılır. Örneklenen sıvı laboratuvara gönderilerek detaylı bir şekilde incelenir. Ultrasonografi, ses dalgaları kullanılması sonucunda akciğer zarları arasında biriken sıvının tam olarak yerini saptar. İşlemin hedefe yönelik olması için gerekli araştırmalar yapılır. Torakoskopi, kanser gibi ciddi bir hastalık olduğu düşünüldüğü zaman plevre zarından örnek almak için kapalı teknikle yapılan bir cerrahi müdahaledir. Doktorun koymuş olduğu tanılarla birlikte hastalık kısa sürede tedavi edilmiş olur. Ancak doktora gitmeyi aksatmamak gerekir. Vereceği her bir ilacı mutlaka düzenli olarak kullanmak gerekir ki kısa sürede etkisini göstersin ve hastalığınız da tedavi edilmiş olsun. Plorezi Nedir? Sorusu sizlere bu anlamda yardımcı olarak daha fazla bilgi sahibi olmanıza neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hiperinsülinemi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap