İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Politikacıların İslamofobiye Etkisi

Politikacıların İslamofobiye Etkisi

islamofobi nedir ne demektir

İslamofobinin yayılma sürecinde Avrupa’daki politikacıların etkisi büyüktür. Gerek medya araçları gerekse farklı yollarla İslamofobinin artmasına neden olan ulusalcı partiler, Müslümanları sürekli olarak hedefe koymuş ve İslam karşıtı söylemlerine devam etmiştir. Bununla beraber parti seçim propagandalarında İslam dinini kullanan politikacıların daha önceki yıllarda göçmen karşıtlığında bulunan söylemleri çokça örneklendirilebilir.

2000’li yıllardan başlayarak Avrupa’da yayılan göçmen karşıtı siyasi hareketler de İslamofobinin yayılmasında etkili olmuştur. Bu siyasi hareketler temelde Müslümanlara karşı bir kampanya olarak yürütülmüştür. 2008 yılının ardından Avrupa’da başlayan ekonomik krizle beraber işsizlik ortamının oluşması, Müslüman göçmenlerin de bu durumdan etkilenmesine neden olmuştur.

İslamofobinin politik söylem ve eylemlerde sürekli ele alınması Danimarka, İsveç, Almanya ve Hollanda gibi ülkeler tarafından başarılı bir şekilde yönetilmiştir. İslam düşmanlığı aynı zamanda bu tür ülkelerdeki aşırı sağcı ve ulusalcı partiler arasında iş birliği yolunu da açmıştır. Örneğin, İsviçte’de minare inşasının yasaklanması, bu sürecin bir sonucu olarak bilinmektedir. Avrupalı politikacılar artık İslam ve Müslüman karşıtlığını gizleme gereği duymamaktadır. Özellikle Avrupa’da göçlerden sorumlu olan üst düzey bakanların Müslümanlara yönelik düşmanca açıklamalar yapması, günümüzde karşılaşılabilecek durumlar arasındadır.

İlgili Yazı

İslamofobi Nedir?

İlgili Yazı

İslamofobi Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa’da İslamofobi

İlgili Yazı

İslamofobide Medyanın Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobide Entelektüel Çabalar ve Sonuçları

İlgili Yazı

Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobi Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir önceki yazımız olan İslamofobide Medyanın Etkisi başlıklı makalemizde islamofobi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İslamofobi Tarihçesi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap