İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Post Pozitivist Paradigma ve Özellikleri

Post Pozitivist Paradigma ve Özellikleri

paradigma tarihi

Post pozitivist paradigma, 20. yüzyılda pozitivizme yapılan eleştiriler sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu eleştirilerin temelini, pozitivist anlayışın bazı konularda yeteri kadar açıklık getiremediği düşüncesi oluşturmaktadır. 20. yüzyılda yeni paradigmaların ortaya çıkması post pozitivist paradigmaya da zemin hazırlamıştır.

Pozitivizmin temel ilkelerinin tamamen reddedilmesiyle ortaya çıkan bu kavramda, bireysel günlük yaşam anlayışları, bilim adamlarının araştırma sonuçlarına yakın ve benzerdir. Post pozitivizmde gözlemlerin hataya açık olduğu savunulur. Bu nedenle eleştirel realizm kavramı olarak da adlandırılmaktadır. Ayrıca gerçeğin sadece bilimsel araştırmalara bağlı kalınmadan düşünülmesi gerektiğini savunan post pozitivistler, birden çok metot kullanarak doğruya ulaşabileceğini söylemektedir.

Post pozitivist paradigmadaki sistemler, karşılıklı etkileşime dayanmaktadır. Ayrıca değişkendir ve önceden kestirilemez. Geleceğe dair olan tüm olasılıkların bilinebilmesine rağmen kesin sonuçlar içermediğini savunmaktadır. Evrendeki sistemlerin de bu nedenle açıklanması post pozitivist paradigmacılarca mümkün değildir. Çünkü her parça, bütün parçadan bilgiler içerir. Var olan ilişkilerde karşılıklı etkileşim olduğundan dolayı doğrusallık kavramına yer yoktur. Özet olarak bu kavramda nesnellik söz konusu değildir. Araştırmalar özneldir. Bilgiler yorumlanabilir ve yeni açıklamalarla yenilenebilir.

O halde pozitivist paradigma ile post pozitivist paradigma arasındaki farklar şu şekilde ele alınmaktadır;

  • Pozitivizmde bilimsel araştırmalar gözlemlenebilir ve gerçekler üzerine yapılır. Post pozitivizm ise pozitivizmi tamamıyla reddeder ve gerçeklerin ortaya çıkması için yeni varsayımlarla hareket eder.
  • Pozitivizmin ana ilkesi deney ve gözlemdir. Post pozitivizm, bu ilkelerin tamamını reddetmektedir.
  • Pozitivistler gerçekçi ve realisttir. Post pozitivistler ise gerçeği sorgulamaktadır.
  • Pozitivistler bilimi, tamamen gerçekleri ortaya çıkarmak için kullanılan bir aygıt olarak görür. Post pozitivistler ise bilimsel metotlarda birçok hatanın mevcut olabileceğini savunmaktadır.
  • Son olarak, pozitivistler bilim adamlarını tarafsız kabul eder. Ancak post pozitivistler bilim adamlarının taraflı olabileceğini savunur.
İlgili Yazı

Paradigma Nedir?

İlgili Yazı

Paradigma Tarihçesi

İlgili Yazı

Pozitivist Paradigma ve Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Yorumlayıcı Paradigma ve Özellikleri

İlgili Yazı

Eleştirel Paradigma ve Özellikleri Nelerdir

İlgili Yazı

Liberal Paradigma ve Özellikleri

İlgili Yazı

Thomas Kuhn Paradigması

İlgili Yazı

Thomas Kuhn ve Bilimin Gelişimi

Bir önceki yazımız olan Pozitivist Paradigma ve Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde paradigma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kaynaştırma Eğitiminde Karşılaşılan Temel Sorunlar

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap