İlginizi Çekebilir
biyoloji nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Potas Nedir?

Potas Nedir?

potas nedir

Potasyum bileşiklerine verilen genel bir ad olan potas, karbonat, hidroksit ve oksitlerine verilen isimdir. Odun külünün ıslatılması ile ortaya çıkan suyum demirden yapılmış bir pota içinde buharlaştırılması ile elde edilmektedir. Pota özellikle gübrelerin ana etken maddesi olarak çok sık karışımıza çıkmaktadır. Tarımda özellikle potasyum açısından oldukça zengin mineralleri ifade etmek için kullanılan bir terimdir.

Yapılan araştırmalara göre günümüzde her yıl 90 milyon tondan fazla potas üretimi gerçekleştirilmektedir. Tarımda gübrelerde potas kullanımı oldukça yaygındır. Potas özellikle diğer tuzlar arsında; kil, sodyum klorür ve potasyum klorür bakımdan daha zengindir. Endüstri ve ziraat alanlarında kullanılan ve potasyum tuzları ve bileşiklerinin bir karışımı olan potas, 19. yüzyılın sonlarına doğru tarım alanında gübrelerde kullanılan potasyum klorür için potas deyimi sıklıkla kullanılmıştır. Potas olarak ifade edilen madde temelde rafine edilen ve toprak altından çıkarılan potasyum tuzlarını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Potas Üretimi Nasıl Yapılır?

Potas üretimi için bilenen en yaygın yöntem odun küllerinin ıslatılma ile ortaya çıkan suyun demir bir potada buharlaştırılması ile yapılmaktadır. Günümüzde farklı teknikler ve yöntemler kullanılarak da üretim yapmak mümkündür. Potas cevheri genellikle geleneksel şaftlı madencilik yöntemi ile de elde edilmektedir.

Madencilik yöntemi ile çıkarılan maddeler topraklanarak elde edilebilir. Bunun yanı sıra buharlaşma ve çözünme ve güneşte buharlaşma gibi farklı aşamalarla sıcak su enjektesi uygulanarak elde edilebilir.

Potasın Kullanım Alanları Nerelerdir?

Potas kullanım alanı çoğunlukla ziraattır. Hemen hemen potasın %95’den fazlası gübre kullanımında yapılmaktadır. Oldukça eski tarihlerden beri potasın tarımda kullanımı yaygındır. Bitkiler açısından verim sağlaması ve hastalıklara karşı koruyucu özellikler göstermesi önemli bir besin kaynağı olarak görülmektedir. Potasın kullanım alanları:

  • Tarımda gübre olarak,
  • Buz ve kar eritmede endüstriyel kullanımı,
  • Alüminyum geri dönüşümü ve metal elektrokaplama alanlarında,
  • Fotoğrafik kimyasallar ve yangın söndürücülerde vb.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Işınlanma Nedir?

Daha birçok farklı alandan söz edilebilir. Potas ağırlıklı olarak tarımda kullanılarak tarım üretiminde elde edilen verimin arttırılması adına oldukça önemli bir maddedir. Ziratten teksitile, fotoğrafçılıktan endüstriye kadar geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Siyanür Nedir? Siyanür Zehirlenmesi Nasıl Gerçekleşir? başlıklı makalemizde siyanür hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap