İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Pozitivist Paradigma ve Özellikleri Nelerdir?

Pozitivist Paradigma ve Özellikleri Nelerdir?

Pozitivist Paradigma ve Özellikleri Nelerdir?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Pozitivist paradigma, bireyi, doğa bilimlerinin gerçek araç ve yöntemleriyle anlamaya çalışan bir paradigma çeşididir. Bu paradigmalar dönemin kabul edilen bilimsel araştırma anlayışıyla birlikte ele alınmıştır. Toplumsal durumların doğal durumlardan farklı olmadığını savunan bu paradigma türü, doğa bilimlerinde ele alınan açıklama uygulamalarının sosyal alanlarda da başarılı bir şekilde uygulanabileceğini söylemektedir.

Pozitivizm genel olarak bilimsel araştırmaların kişisel deneyimler yerine ölçülebilir ve gözlemlenebilir gerçekler üzerinden yapılması gerektiğini savunmaktadır. Bu bakışa göre bilim, duyusal bilgilerle elde edilebilir. Ayrıca öznel ve sübjektif olarak incelenen bilim, gerçek bir bilim olarak kabul edilmemektedir. Pozitivistler bilim kavramını, gerçeğin ortaya çıkması amacıyla kullanılan bir araç olarak görmektedir. Siyasal bilimler ve sosyoloji, pozitivistlere göre bilim alanında yer almaz. Sosyal bilimler bireylerin deneyimlerinden elde edildiğinden dolayı gözlemlenememektedir. Ayrıca sosyal bilimlerde laboratuvar ortamında araştırma yoktur.

Pozitivist paradigma, doğa bilimleri için uygulanan açıklama yöntemlerinin aslında sosyal alanlarda da uygulanabileceğini savunmuştur. Bu tür araştırma anlayışında doğa kanunlarının gerçek bilgilerinden yola çıkılır ve gözlem, deney ve tahmin etme gibi araçlar kullanılarak yeni bilgiler elde edilebilir. Pozitivist anlayış ayrıca her şeyin niceliksel olduğu düşüncesini sosyal bilimler alanında da kullanmıştır.

Pozitivist paradigma, Aydınlanma Dönemi’nin etkisiyle beraber şekillenmiştir. Bu dönemde akıl ve mantığın toplumun tamamında egemen olması gerektiği düşünülmüş ve özgürleşme sürecinin de sadece bu şekilde olabileceği aktarılmıştır. Akıl Çağı olarak da bilinen bu dönem içerisinde Newton’un düzenlediği pozitivist anlayış, günümüzdeki bazı bilim dallarında da kullanılmaktadır. Newton, parçaların çözümlenmesi ve gözlemlenmesinin ardından ortaya çıkacak kanunların tamamını açıklayabileceğini savunmuş ve yeni bir sistem oluşturmuştur. Bu sistem bilimdeki pozitivist paradigmanın kökeni olarak kabul edilmiştir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  İstiare Nedir?

Pozitivizm, Batılı düşünce sisteminde Antik Yunan’dan günümüze kadar gelen bir kavramdır. Ancak felsefi olarak ilk defa 19. yüzyılda Fransız filozof Auguste Comte tarafından gündeme gelmiştir. Comte, ‘Pozitif Felsefe Kursları’ adını verdiği bir çalışmada pozitivizmin temel ilkelerini açıklamıştır. Auguste Comte’ye göre insanların dışında nesnel sosyal ve bağımsız bir dünya bulunmaktadır. Bu dünyadaki tüm olaylar ise doğa bilimleri sayesinde ölçülmelidir. Ayrıca elde edilen veriler, neden sonuç ilişkisini de ortaya çıkarabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Paradigma Tarihçesi başlıklı makalemizde paradigma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap