İlginizi Çekebilir
Şanzıman
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Prompter Nedir?

Prompter Nedir?

prompter

Prompter Nedir: Prompter, elektronik bir slayt makinesidir. Bir diğer adı elektronik suflör olan bu cihaz, yapılan haber metinlerinin spiker tarafından akıcı bir şekilde seyirciye aktarılması için kullanılmaktadır.

Prompter’ın Türkçe karşılığı, “ortaya çıkarmak, cesaretlendirmek” anlamlarındadır. İngilizce bir kelime olan “prompt” sözcüğü 15. Y.Y.’ dan beri sufle yapmak tabiriyle kullanılmaya başlanmıştır.

Haber sunan spikerlerin, politikacıların veya liderlerin konuşmalarını unutmadan, hatasız ve etkili bir biçimde okuması için tasarlanmıştır. Prompter aynı zamanda kelimelerin doğru telaffuz edilmesi açısından da önemli bir cihazdır.

Prompter’ dan Nasıl Okunur?

Her ne kadar Prompter üzerinden metinleri okumak kolay bir iş olarak gözükse de aslında zor bir işlemdir. Haber sunucusu veya konuşmacı metne odaklanmanın yanında Prompter üzerinde bulunan kameraya da odaklanmak zorundadır. Spiker düz bir şekilde okumak yerine, hem kamera aracılığıyla seyirciyle temasta olmalıdır hem de mimiklerini ve jestlerini doğru kullanmalıdır.

Prompter Nasıl Çalışır?

Prompter üzerinden metinlerin akması işlemi spiker veya kamera arkası çalışanları tarafından bir kumanda ile yönetilmektedir. Konuşmacının olası bir aksaklık yaşamaması için de metinler kontrolleri sağlanmış, yazım hataları giderilmiş bir şekilde Prompter’a girilmelidir.

Prompter Özellikleri Nelerdir?

Prompter cihazı üzerinde; kamera, sufle monitörü, sufle metni, gölgelik, çekim görüntüleri ve ışın yayıcı cam yer alır. Bu şekilde karşısında Prompter olan bir sunucu, hem kendisinin çekildiği kamera görüntülerini görebilir hem de metni rahat bir şekilde okuyabilir. Stüdyolarda genellikle sağ ve sol olmak üzere sahnenin her iki tarafına da Prompter yerleştirilmektedir. Bu sayede konuşmacı sahnenin sağ tarafına geçtiğinde sağdaki Prompter’dan, sol tarafına geçtiğinde ise soldaki Prompter’dan okuyabilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  ARGE Nedir?

Prompter Kimler Tarafından Kullanılıyor?

Pek çok meslek grubunda yaygın bir şekilde suflör makinesi olarak kullanılan Prompter, yapılan işin ve deneyimin dinleyicilere etkili bir hitap biçimiyle aktarılmasını sağlar. Özellikle tiyatrolarda ve televizyon dizilerinde kamera arkasından oyuncuya repliklerinin hatırlatılmasını sağlayan “suflör” denen kişiler Prompter’ın ortaya çıkması fikrine zemin hazırlamışlardır. Günümüzde çoğunlukla haber programları ve politika konuşmalarında kullanılan Prompter’ın diğer kullanım alanları ise şöyledir;

 • Siyasetçiler,
 • Devlet adamları,
 • Eğitmenler,
 • Yöneticiler,
 • Sahne Sanatçıları,
 • Sunucular.

Prompter Kim Tarafından İcat Edilmiştir?

Prompter ilk olarak, 1950 yılında “I Love Lucy” isimli TV şovunu çeken Jess Oppenheimer’ın oyuncuların konuşma metinlerini sık sık unutmasından dolayı kâğıda yazılıp oyuncuya oyun esnasında gösterilmesi ile ortaya çıkmıştır.

Jess Oppenheimer bu fikrin patentini alarak bir grup girişimci ile 1955 yılında Autoce Teleprompter firmasını kurmuştur. 1966 yılında ise ilk kapalı devre Prompter sistemini oluşturmuştur. Bu sistem ise kâğıt rulolarına aktarılan metinlerin döner bir sistem içerisinde sunucu veya oyuncunun yazıları takip edebileceği gölgeli ve ışıklı bir sistem olmuştur. İlk bilgisayar tabanlı Prompter ise 1984 yılında geliştirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Mekatronik Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 2 sene önce

  Bizin siyasetçiler sonradan öğrendi ama en aktif kullananlar bizimkiler herhalde 🙂