İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Propolis Arılar İçin Neden Önemli?

Propolis Arılar İçin Neden Önemli?

Propolis Arılar İçin Önemi

Koloni halinde yaşamlarını sürdüren bal arıları kovan içi koşullarının sağlıklı olması adına birtakım görevler üstlenir. Örneğin, kovandaki nemin %40 ile %65 arasında olması ya da kovan içi sıcaklığın 34 derece dolaylarında olması önemlidir. Eğer bu koşullar sağlanmazsa kovan içerisinde fungus, bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar türeyebilmektedir. Sonuç olarak arı hastalıkları da bu nedenlerden dolayı yaşanabilir. Arıların sağlamaya çalıştığı tüm bu koşullar sayesinde hem kovanın nemi hem de sıcaklığı düzenlenir Ayrıca kovan içinin temizlenmeye çalışılması da koloninin devamı için önem arz etmektedir.

Koloninin sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için arıların topladığı propolislerin büyük öneme sahip olduğu bilinmektedir. Arılar tarafından toplanan bu maddeler aslında kovan içinde farklı amaçlarla kullanılır. Kış mevsiminde soğuk havalardan korunmak için toplanan propolis aynı zamanda kovan girişinden arıları tehdit edecek durumları engellemek amacıyla da toplanmaktadır. Buna ek olarak kovanın giriş kısmını daraltmak, mikropların üremesini engellemek ve kovanda ölen canlıların çürümesini engellemek için de kullanılmaktadır. Bir nevi steril bir ortam oluşturmak için kullanılan propolis, bu nedenlerden dolayı arılar için her zaman önem arz etmektedir.

Propolis maddesi, kovan peteklerinin temizliğine ve ana arının yumurtalarının daha temiz bir ortamda gelişmesine de katkıda bulunur. Ek olarak petek kenarlarındaki bozukluklarda ve sınırların şekillendirilmesinde de arılar tarafından kullanılabilmektedir. Yine kovan içindeki çatlakların kapatılması ve peteklerin dezenfekte edilmesi gibi çok amaçlı kullanımlar nedeniyle de propolis arılar için her zaman önemli olmuştur.

İlgili Yazı

Propolis Nedir?

İlgili Yazı

Propolis Tarihçesi

İlgili Yazı

Propolis Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Genel Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Propolisin Kimyasal Bileşenleri ve Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir?

İlgili Yazı

İnsanlar için Propolisin Önemi Nedir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Üretilir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Propolisin Faydaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir? başlıklı makalemizde propolis hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Plorezi Nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap