1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Propolis Nasıl Üretilir?

Propolis Nasıl Üretilir?

Propolis Nasıl Yapılır

Propolis üretimi yapılırken özellikle hijyenik koşullar sağlanmalıdır. Bu anlamda ilk olarak maddenin üretimi organik kovanlarda gerçekleştirilmelidir. Ayrıca paslanmaz materyaller kullanılarak üretilmelidir. Kovanlardan toplanacak propolisler organiktir. Bu nedenle sadece kovanların üst kısımlarından alınmalıdır. Kovanın içini dezenfekte eden propolis toplandıktan sonra temiz olup olmadığına dair birtakım testlere tabii tutulabilir.

Kovanda katı ve sert halde bulunan propolis, başlangıçta iyice ezilir ve daha sonra ılık su ile cam kavanozda çalkalanmaya başlanır. Bu süreçte propolisin içeriğinde bulunan yabancı maddeler kavanoz altında birikmeye başlar. Elde edilen saf propolis daha sonra farklı şekillerde kullanılmak üzere değerlendirilir. Günümüzde artık dünya ticaretinde kullanılan bu maddenin tablet, kapsül ve ilaç şeklinde satıldığı bilinmektedir.

Propolisin yapılması sürecinin yanı sıra toplanması, işlenmesi ve depolanmasıyla ilgili de bazı durumlara dikkat edilmelidir. Boya, mum veya buna benzer ekipmanlarla toplanmaması gereken bu maddenin arı kovanı üzerine bırakılan traplarla güvenilir şekilde toplanması gerekmektedir. Arı kovanı duvarında bulunan çatlaklar gibi küçük delikleri olan levhalar sayesinde hijyenik olarak doldurulmaktadır.

Traplar ayrıca arıların geçemeyeceği şekilde hazırlanmalıdır. Levhaların kapatılması için örtü yerine metalden yapılan ya da naylon trapların kullanılması da önemlidir. Arı kovanının üst kısmına monte edilen traplar yaklaşık 3 haftalık süreçte işçi arılar sayesinde propolis ile dolmaktadır.

İlgili Yazı

Propolis Nedir?

İlgili Yazı

Propolis Tarihçesi

İlgili Yazı

Propolis Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Genel Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Propolisin Kimyasal Bileşenleri ve Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolis Arılar İçin Neden Önemli?

İlgili Yazı

İnsanlar için Propolisin Önemi Nedir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Propolisin Faydaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir? başlıklı makalemizde propolis hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap