İlginizi Çekebilir
Jet Lag Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Propolis Özellikleri Nelerdir?

Propolis Özellikleri Nelerdir?

Propolis Özellikleri Nelerdir?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Propolis kimyasal ve fiziksel olarak iki farklı şekilde incelenmektedir. Maddenin fiziksel özelliklerine bakıldığı zaman renginin kahverengi veya yeşile çaldığı görülmektedir. Ayrıca renk özellikleri toplandığı bölgeye göre değişebilmektedir. Örnek verecek olursak, ılıman bir iklimde toplanan propolislerin rengi kahverengi iken, tropik iklimde siyah olabilmektedir. Kovandan çıkarıldığı zaman kendine özgü keskin bir kokuya sahip olan propolis ayrıca yapışkan özelliktedir. Avrupa’da üretilen propolisler ise daha hafif bir kokuya sahiptir. Bununla beraber yakıldığı zaman içeriğindeki aromatik maddelerle ortaya daha güzel bir koku çıkmaktadır.

Ortamın soğuk olması durumunda ısıtılan propolis maddesi hem yapışkan hem de sert olur. Bu özelliği nedeniyle propolise arı yapışkanı da denilmektedir. 15 ile 25 derece arasında ısıtıldığı zaman elastik bir yapıya dönüşen bu madde 30 derecenin üzerinde ısıtıldığı zaman yapışkan özellik kazanır. 80 derecede ise erimeye başlar.

Propolisin kimyasal anlamdaki içeriği ise çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Toplandığı bölgenin özelliklerine göre farklılık gösteren bu madde, bölgedeki bitkinin yoğunluğuna bağlı olarak farklı kimyasal özelliklere sahip olabilmektedir. Propolis içeriği ayrıca iklim koşulları, toplanma zamanı, çiçeklenme, tomurcukta yer alan reçine miktarı ve arı tarafından salgılanmakta olan maddelerin içeriğine bağlı olarak da değişebilir.

İlgili Yazı

Propolis Tarihçesi

İlgili Yazı

Propolisin Genel Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Propolisin Kimyasal Bileşenleri ve Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolis Arılar İçin Neden Önemli?

İlgili Yazı

İnsanlar için Propolisin Önemi Nedir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Üretilir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Propolisin Faydaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Propolis Tarihçesi başlıklı makalemizde propolis hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Panik Atak Nedir?

Yorum Yap