İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Propolis Tarihçesi

Propolis Tarihçesi

Propolis Tarihçesi

Propolisin keşfi milattan önceki yıllara dayanır. Yunan filozofu Aristo, arılarla ilgili çalışmasında saydam kovan kullanmış ancak bu kovan bir süre sonra koyu renkteki maddelerle kapatılmıştır. Bu maddelerin propolis olduğu düşünülmektedir.

Terim olarak Yunancadan türeyen propolis, savunma şehri anlamına gelmektedir. Bu maddenin insanlar üzerindeki olumlu etkileri de oldukça eski zamanlara dayandırılır. Milattan Önce 79 yılında Roma’daki ‘Pliny the Elder’ adlı okulda propolisin yara iyileştirici ve ağrı azaltıcı etkileri üzerinde çalışmalar yapıldığı biliniyor. Yine eski çağlarda Mısırlılar tarafından bilindiği de düşünülmektedir. Ölülerin mumyalanmasının yanı sıra farklı hastalıkların tedavisinde de kullanılmıştır. Özellikle de Romalılar ile Yunanlılar, bu maddeyi deri apselerinin tedavisinde uzun yıllar kullanmıştır.

Milattan önce 460’lı yıllarda ise Hipokrat, propolis maddesini sindirim rahatsızlıkları, ülser ve deri problemlerinde kullanmıştır. Yine propolis, Afrika’da ilaç olarak uzun zamandan beri kullanılmaya devam edilmektedir. Avrupa’daki 12. yüzyıla ait bazı kayıtlarda diş sağlığı, ağız ve boğaz enfeksiyonları için propolis maddesinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu zamanlarda vernik şeklinde kullanılan propolisin günümüze kadar etkinliğini sürdürdüğü bilinmektedir.

Görüldüğü üzere çok eski zamanlarda keşfedilen bu maddenin aslında doğal bir antibiyotik olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yine eski çağlarda ilaç özellikleri sayesinde Romalı ve Yunan fizikçiler Pliny, Galen, Aristoteles ve Dioscoroides tarafından tanımlandığı bilinmektedir. Fizikçilerin tanımına göre bu madde yaraların tedavisinde ve en çok da ağız enfeksiyonlarında antiseptik olarak kullanılabilir. 17. yüzyıla gelindiğinde ise propolis maddesi Londra’da resmi ilaç olarak listelenmiş ve daha sonra tüm Avrupa ülkelerine yayılmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Omega-9 Balık Yağı ve Vücuda Olan Etkileri Nelerdir

Günümüzde propolis maddesi antiviral ve antibakteriyel olması nedeniyle lokal anestezik gibi farklı biyolojik alanlarda tercih edilmektedir. Ayrıca biyokozmetik ve apiterapi alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Sağlıklı bir içecek olarak da tanımlanan bu maddeyle ilgili ilk kapsamlı araştırma 1978 yılında Ghisalberti tarafından yayınlanmıştır. Bu çalışmalardan sonra propolis üzerinde fazlasıyla çalışmalar devam etmiş ve maddenin kimyasal ve fiziksel özelliklerine dair tüm bulgular ortaya çıkarılmıştır.

İlgili Yazı

Propolis Nedir?

İlgili Yazı

Propolis Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Genel Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Propolisin Kimyasal Bileşenleri ve Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolis Arılar İçin Neden Önemli?

İlgili Yazı

İnsanlar için Propolisin Önemi Nedir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Üretilir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Propolisin Faydaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Propolis Nedir? başlıklı makalemizde propolis hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap