İlginizi Çekebilir
Fizik Tedavi Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin Faydaları Nelerdir?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

İnsan vücuduna pek çok yararı olan propolis öncelikle güçlü bir antimikrobiyal aktivite sağlar. Yani doğal bir antibiyotik olarak tanımlanmaktadır. Virüsler üzerinde inhibitör etkisi oluşturan propolis, 9 mantar ve 21 zararlı bakteri üzerinde denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Elbette bu özellikleri dışında sağlık anlamında bazı yararları vardır. Sindirim sistemine olan etkisinin yanı sıra, bağışıklık sistemi, anestezik, yara kapama, antikanser etkisi ve kalp damar sistemi ile diş sağlığı etkisi de bulunmaktadır.

Günümüze kadar gerçekleştirilen klinik çalışmalarda bronşit ve buna benzer rahatsızlıklarla beraber diş ve diş eti sorunları, kulak enfeksiyonları, vajinal problemler ile deri mantarlarına karşı etkili olduğu da kanıtlanmıştır. Propolis içerikli ürünlerin ayrıca kısa raf ömrü yoktur. Antioksidan özelliğine sahip olduğu için uzun süre depolanabilir. Aşağıda insanlar üzerindeki olumlu etkileri alt başlıklarla paylaşılmıştır.

 1. Viral Enfeksiyon Etkisi

Propolis maddesinin bireylerde grip problemine karşı ciddi bir koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Soğuk algınlığı olanların propolis kullanması halinde yaklaşık 3 gün içerisinde olumlu tepkimeler gösterdiği paylaşılmaktadır. Viral enfeksiyonlarla beraber propolis kreminin yara ve acı süresini azalttığı bilinmektedir. Ek olarak yara nöbetleri arasındaki süreyi de azalttığı kanıtlanmıştır.

 1. Solunum Enfeksiyonları Üzerindeki Etkisi

Yapılan bir çalışmada, bronşit problemi olan 260 çelik işçisinin bağışıklık sisteminde sistematik ve lokal düzenlemeye gidilmiştir. 3 haftalık süre boyunca propolis ekstratının fizyolojik tuz çözeltisi lokal olacak şekilde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında en iyi sonucun, propolis ekstratı uygulanan kişiler üzerinde görüldüğü saptanmıştır. Bronşitin yanı sıra burun iltihabı ve nezle gibi rahatsızlıklarda da olumlu etkiler gösterdiği belirtilmiştir.

 1. Diş Uygulamalarına Etkisi

60 kişilik bir öğrenci grubu üzerinde plak oluşumu ve diş eti iltihabı üzerine yapılan çalışmalarda propolisin diş eti üzerindeki olumlu etkileri ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca diş eti kanaması ve periodontal problemlerle ilgili de propolis maddesinin etkinliği açıklanmıştır. Oral mukoza ve diş eti kanaması üzerindeki etkilerini araştırmak için yapılan bir diğer klinik çalışmada ise yara izinin propolis sayesinde geçtiği saptanmıştır. Anestezik bir etkiye sahip olan bu maddenin doğal kanal tedavisinde kullanılması gerektiği de belirtilmiştir.

 1. Kulak Enfeksiyonlarına Etkisi

Dış ve iç kulak iltihabı ile beraber buna benzer kulak problemlerinde %10 oranında propolis çözeltisi kullanılmış ve yaraları iyileştirici bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak kulaktaki akut rahatsızlıklara da iyi geldiği saptanmıştır.

 1. Yara ve Dokular Üzerindeki Etkisi

Propolis içerikli merhemlerin yaralı bölgelere uygulanması sonucunda dokuların yenilendiği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca yarası enfekte olan hastalarda iyileşme sürecini artırdığı da bilinmektedir. Enfeksiyonu azaltan propolis bu nedenle yara tedavisinde ve dokuların yenilenmesinde tercih edilmektedir. Ayrıca iyileşme hızını %80 oranında artırdığı da belirtilmektedir.

İnsanlar üzerinde bu şekilde olumlu etkiler bırakan propolis maddesi çeşitli sindirim sorunları için de tavsiye edilmektedir. Özellikle de ülser rahatsızlığına karşı propolis ekstratı son derece yararlıdır. İltihaplanmalara karşı da doğal tedavi olarak tercih edilebilen bu maddenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği açıklanmaktadır. Bugüne kadar propolis üzerinde yapılan tüm araştırmalar sonucunda kabul edilen bağışıklık artırıcı özelliği sayesinde doğal antibiyotik olduğu bilinir. Enfeksiyonları önleyebilen bu madde vücuttaki bakteri, mantar ve virüsleri de ortadan kaldırmaktadır.

 1. Anti Kanser Etkisi
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Çiriş Otu Nedir?

Propolis maddesinin ekstratının mesanede yer alan kanserli hücreler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Kanserli hücreleri öldürdüğü belirtilen bu madde ayrıca tümör hücrelerine karşı da etkilidir. Bununla beraber hücrelerin bölünmesini engellerken yumurtalık kanser hücrelerinin çoğalmasını da engelleyebilmektedir. Anti kanser etkisi olduğu için kolon, böbrek, cilt ve göğüs kanserine de olumlu etki yarattığı belirtilmektedir. Kafeik asit fenetil ester bileşenini barındıran propolis, gırtlak kanseri ve mide kanseri hücrelerini de öldürebilmektedir.

 1. Kalp Damar Etkisi

Propolis ekstratının kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Bu sayede sakinleştirici bir etki yaratan propolis ayrıca karaciğeri alkolün zararlı etkilerinden temizleyebilmektedir.

 1. Cilt Hastalıklarına Etkisi

Cilt problemlerine neden olan mantarları engelleyebilen propolis bileşenleri ayrıca ağız yaraları ve boğaz ağrısı için de kullanılabilmektedir.

Virüslere karşı çok daha güçlü olan propolis, enzimlerin daha rahat çalışmasını sağlar. Çünkü virüslere gerekli müdahale yapılmadığı zaman proteinlerin dış kısmını parçalayabilir. Propolis tercih edildiğinde ise viral maddeler propolis içerisine hapsolur ve hareket edemez. Son olarak propolisin faydaları konusunda özet olarak aşağıdaki maddeler sıralanabilir;

 • Sedef hastalığına iyi gelmektedir.
 • Deri enfeksiyonlarının giderilmesinde kullanılır.
 • Antibiyotik etkisinin 100 kata kadar olduğu bilinir.
 • Yaraların iyileşmesinde çok etkilidir.
 • Ciddi bir antioksidandır.
 • Günde 1 kez propolis ekstratıyla gargara yapıldığı zaman plak oluşumu engellenebilir.
 • Dişlerin beyazlatılmasına yardımcıdır.
 • Ağız kokusunu gidermek için kullanılabilir.
 • Diş çürüklerine ve diş apselerine iyi gelir.
 • Diş eti ve ağız içi enfeksiyonları gidermektedir.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Mantar oluşumunu engeller.
 • Nezle, burun iltihabı, kronik bronşit ve faranjit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Kulak enfeksiyonlarına karşı kullanılır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarından olan ülser, bağırsak paraziti ve mide iltihabı için kullanılabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Şampuanla beraber kullanıldığı zaman kepek oluşumunu engelleyebilir.
 • Vücutta oluşan izlerin giderilmesine olumlu etki yapar.
 • Herpes virüsüne karşı koruma sağlar.
 • Meme kanserine karşı etkilidir.
 • Düzenli tüketildiğinde vücuda enerji sağlar.
 • İltihap sökücüdür.
 • Uçuk ve akne gibi cilt problemlerine olumlu etki sağlar.
 • Bağırsak virüslerine karşı etkilidir.
 • Kas gevşetici özelliği vardır.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Karaciğer büyümesinin önüne geçer.
İlgili Yazı

Propolis Tarihçesi

İlgili Yazı

Propolis Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Genel Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Propolisin Kimyasal Bileşenleri ve Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir?

İlgili Yazı

Propolis Arılar İçin Neden Önemli?

İlgili Yazı

İnsanlar için Propolisin Önemi Nedir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Üretilir?

İlgili Yazı

Propolis Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Propolisin Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Propolisin Bitkisel Kaynakları Nelerdir? başlıklı makalemizde propolis hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap