İlginizi Çekebilir
netfilix
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. RAM Nedir?

RAM Nedir?

RAM nedir, ne işe yarar, çeşitleri nelerdir, nerelerde kullanılır? RAM hakkında ayrıntılı bilgilere içeriğimizden bakabilirsiniz.

ram-nedir

İşlemci RAM, mikroişlemcili sistemlerde kullanılan en temel malzemelerden biridir. RAM İngilizce Random Access Memory, Türkçe ise Rastgele Erişimli Hafıza olarak tanımlanmaktadır. Mikroişlemcili sistemlerde çok sık kullanılan bir çeşit depolama aygıtı olarak tanımlanabilir. Diğer depolama aygıtlarının (diskler vb.) depolama ortamında yer alan verilere önceden belirlenmiş sırada ulaşabilmektedir. RAM’lerin mekanik tasarımları buna izin vermektedir.

Bilgisayarda genellikle ana hafıza veya birincil depo alanı olarak düşünülmektedir. Bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan bu unsur günümüzde akıllı cep telefonlarında da yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bilgisayarlarda birincil depo alanı olarak kullanılan bu tip RAM’ler tümleşik devre biçimi olarak ifade edilir. Çoğu RAM hem yazılıp hem de okunabilir özelliklere sahiptir.

RAM Çeşitleri Nelerdir?

RAM çeşitleri farklı özelliklerine göre sınıflandırılabilmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve hem bilgisayar hem de telefonların vazgeçilmez parçalarından biri olan RAM:

  • DRAM
  • SRAM
  • ECC

Olarak sınıflandırılabilir. Modern yazılabilir RAM’ler genellikle disket içinde statik RAM ya da kondansatör içinde depo etmektedir. RAM’in yüksek bir hıza sahip olması bilgisayarda depolanan birçok unsurun hızlı bir şekilde çalıştırılması ve kısa sürede depolanmasını sağlamktadır.

Statik ve dinamik olmak üzere SRAM ve DRAM olarak iki farklı RAM çeşidinden söz edilebilir. DRAM’ler 60 nanosaniyede erişim imkanı sağlarken, SRAM’lerde bu süreler 10 nanosaniyedir. DRAM genellikle daha uygun fiyatlarla satıldığı için yaygın olarak tercih edilmektedir.

Telefonda RAM Ne İşe Yarar?

Telefonda RAM özellikle son yıllarda akıllı telefon firmaları arasında yaşanan rekabetin bir sonucu olarak çok farklı özellikler ile üretilmeye başlanmıştır. Telefonlarda RAM’in sağladığı en büyük avantaj depolanan verilere ana hafızadan daha uzun sürede ulaşmanızı engellemektedir. İlk defa kullanılan uygulamaların veya telefonun açılışında tüm yeni verilerin hızlı bir şekilde telefona kaydolması için RAM oldukça önemlidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Spam Nedir?

Akıllı cihazlarda uygulamanın arka planda çalışmaya devam etmesi adına RAM oldukça önemli bir işleve sahiptir. Arka planda çalışan bu uygulamalar bir süre sonra uygulamaya döndüğünüzde sizin tüm verilerinizi olduğu gibi bırakarak kaldığınız yerden devam etmenizi sağlamaktadır. Bu yönüyle cihazlar için RAM en teknik ve önemli parçalardan biridir.

Bir önceki yazımız olan Drone Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yorum Yap