İlginizi Çekebilir
Ordino
  1. Ana Sayfa
  2. Devlet
  3. Resmi Gazete Nedir?

Resmi Gazete Nedir?

resmi gazete

Resmi Gazete Nedir: Devletin yayın organı olan Resmi Gazete’de tüm kanun ve kararnamelerin yanı sıra genelgeler, yönetmelikler, ilanlar ve KHK’lar yayınlanmaktadır. Ayrıca kanun ve buna benzer tüm mevzuat Resmi Gazete’de yayınlanmadan yürürlüğe girmez.

Resmi Gazete’nin Tarihçesi

II Mahmut dönemindeki ‘Takvim-i Vekayi’ gazetesinin, 11 Kasım 1831’de yayınlanmasıyla birlikte Resmi Gazete’nin tarihsel süreci yaşanmaya başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki ilk resmi gazete ise 7 Ekim 1920’de kurulmuştur. Bu gazetenin o dönemdeki ilk adı ‘Ceride-i Resmiye’ idi. 1921 itibariyle yayınlanan bu gazete, Bakanlar Kurulu’nun 1970 sayılı 1925 Mayıs ayı tarihli kararnamesiyle beraber sürekli yayına geçmiştir. Cumhuriyet döneminin resmi anlamdaki son gazetesi ise bugüne kadar ismini koruyan, Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazete olmuştur.

Resmi Gazete, Osmanlı Devleti döneminde İslam harfleriyle basılmıştır. Cumhuriyetin ilânıyla beraber Latin harflerinin kabul edilmesi, Resmi Gazete’nin de Latince yayınlanmasına neden olmuştur.

Resmi Gazete’nin Hazırlanma Aşaması

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir kurum olan Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Resmi Gazete, günümüzde internet üzerinden de yayınlanmaktadır. İlan ve mevzuat bölümünden oluşan bu gazetenin ilan bölümünde, yayınlanması zorunlu kabul edilen yargı ve ihale ilanları yayınlanmaktadır. Bu bölüme ilân vermek isteyenler, kurum tarafından belirlenmiş olan ücreti ödemek durumundadır.

Mevzuat bölümünde ise çıkarılan yasalar, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, yönetmelikler, kararnameler, genelgeler ve KHK’lar yayınlanmaktadır. Resmi Gazete’nin mevzuat bölümü, ilgili kurum tarafından hazırlanmaktadır.

Resmi Gazete’de yayınlanacak olan ilan ve metinler önce hazırlanır. Daha sonra basılma aşamasına gelindiği zaman bazı kurumlardan onay alınır. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olan Basımevi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü tarafından 23:00 itibariyle basım işlemlerine geçilir. Ayrıca özel durumlar dışında resmi tatillerde yayın hizmeti verilmemektedir.

Resmi Gazete’nin Dağıtım Şekli

Resmi Gazete, Cumhurbaşkanlığına bağlı olan işletme personeli tarafından elden teslim edilmektedir. Bunun dışında kalan bölgelere bantlı ve listeli dağıtım şeklinde posta yolu ile gönderilmektedir. Ankara’da bulunan abonelerin bazıları ise işletmeden direkt olarak abonelik kartlarıyla birlikte alabilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İkta Sistemi Nedir?

Resmi Gazete’ye Nasıl Abone Olunur?

Talep eden herkes bu gazeteyi Cumhurbaşkanlığı Basımevi’ne giderek ücreti karşılığında satın alabilmektedir. Gazeteye ayrıca abonelik de yapılabilir. En az 1 yıl süre ile abone olma şartı bulunmaktadır.

Abonelik kaydının yapılabilmesi için Ziraat Bankasının Ankara/Dış kapı şubesinin 3679775-5001 no’lu hesabına ya da Basımevi Döner Sermaye İşletmesi veznesine 1 yıllık ücretin yatırılması gerekir. Bu ücret PTT ücreti dâhil olmak üzere 195 TL olarak belirlenmiştir. Yurtdışı abonelik ücreti ise posta ve uçak ücreti ile beraber 350 dolardır. Ücretin ödenmesinden sonra banka dekontunu ya da vezne makbuzunun ibrazını yazı ekiyle birlikte Döner Sermaye İşletmesi Kurumu’na göndermeniz gerekmektedir.

Abonelik bedeliyle ilgili dekontun ya da vezne makbuzunun, işletmeye her ayın en geç 20’sine kadar ulaşması halinde, bir sonraki ayın başından itibaren Resmi Gazete gönderilmeye başlanır.

Bir önceki yazımız olan Çed Raporu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap