İlginizi Çekebilir
ip tv
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Robotik Kodlama Dersi Nedir?

Robotik Kodlama Dersi Nedir?

Robotik Kodlama Dersi Nedir

Robotik kodlama dersi nedir: Makine ve kontrol birimleri başta olmak üzere; yazılım, bilgisayar ve uzay bilimlerinden yararlanılarak uygulanan ortak bir çalışmadır. Farklı mühendislik disiplinlerinin bir araya gelmesiyle sunulan robotik kodlama dersinde mekanizmaların tasarlanması, elektronik donanımların eklenmesi ve dijital ortamda tüm bu süreçlerin kontrolünün yapılması gibi uygulamalar söz konusudur.

Robotik Kodlama Neden Önemli?

Robotik kodlama dersinin erken yaşta verilmeye başlanması, çocuklarda eleştirel ve analitik düşünme gücünü artırır. Bununla beraber robotik eğitimler, üretim odaklı teknolojilere ihtiyaç duyulmasından dolayı oldukça önemlidir.

Robotik kodlama eğitimleri ayrıca çocukların mekanik düzeneklere olan ilgisini artırmaktadır. Bu derslerde düzeneklerin çalışma prensibi öğrenilir. Kodlama eğitiminde eğlenceli bir şekilde vakit geçiren çocuklar bu sayede algoritma mantığını kavramaya başlar. Robotik kodlama dersleri çocuklarda aşağıdaki gelişim süreçlerine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır;

  • Yeni fikirler üretebilme
  • Zihinsel gelişim
  • İş planlama süreci
  • Problem çözme
  • Durumlar arasında ilişki kurabilme
  • Durumlar arasında yeni bakış açıları geliştirme

Robotik Kodlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Robotik kodlama tanımından önce robot ve robotik kavramlarının bilinmesi gerekir. Öncelikle robot, sensörler yardımıyla bulunduğu ortamı algılayabilen aygıtlardır. Bu aygıtlar algıladıkları durumu yorumlayarak karar verebilme özelliğine sahiptir. Robotik ise elektronik devrelerin oluşturduğu kodlama dillerini kullanan ve ihtiyaç duyulan yönde komut verme işlemine verilen isimdir.

Robotik kodlama eğitimleri, çocuklardaki motor kabiliyetlerinin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca mekanik düzeneklerin nasıl çalıştığı da rahatlıkla anlaşılabilir. Günümüzdeki pek çok firma, robotik setler yardımıyla çocukları robotik kodlama dersi kapsamında desteklemektedir. Robotik kodlama dersi sadece çocuklarda değil, olgun yaştaki öğrencilerde de mekanik düzenleri tanımak, motor becerilerini geliştirmek ve parçalar üzerinde çalışma yapmalarını sağlamak için verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Pubg Oyunu Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda yaygınlaştırılmaya çalışılan robotik kodlama dersi, hazırlanan setler aracılığıyla verilmektedir. Bununla birlikte öğrenciler için dışarından alınacak setler, özel programlar ve kitler de robotik kodlama dersine başlangıç aşamasında önemlidir. 8 yaş seviyesine hitap eden bu eğitimlerde temel düzeydeki bilgilerin öğrenilmesi amaçlanır. Türkiye’de yararlanabileceğiniz robotik kodlama eğitim programları; STEM, STEAM ve STEM+A olarak adlandırılır.

Bir önceki yazımız olan Spam Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap