İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Ruh Halinizi Düzeltecek Stres Düşmanı 10 Besin

Ruh Halinizi Düzeltecek Stres Düşmanı 10 Besin

Ruh Halinizi Düzeltecek Stres Düşmanı 10 Besin
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Bu liste içerik yazımızda içerdiği vitaminlerle kendimizi mutlu ve huzurlu hissetmemizi sağlayacak 10 besinden bahsedeceğiz. Listemizin başında yüksek seviyede B12 Vitamini barındıran midye var. Keyifli okumalar…

1.Midye

Midye dünya üzerindeki en yüksek B12 vitamini seviyelerine sahiptir. Beyin hücrelerinin daha iyi beslenmesine yardımcı olur, beyninizi yaşlandıkça dinç tutar. Midye de ruh haliniz üzerinde büyük etkisi olan tiroid hormonunu düzenleyen elementler çinko, iyot ve selenyum içerir. Protein bakımından zengin olmasına rağmen içerdiği yağ ve kalori düşüktür. Bu da onu en sağlıklı, en besleyici deniz ürünlerinden biri yapmaktadır.

2.Bitter çikolata

Kakao oranı yüksek olan bitter çikolatalar ruh halinizi düzeltir ve konsantrasyonunuzda anında bir artış sağlar. Bunun yanında beyninize giden kan akışını iyileştirerek daha canlı ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.

3.Yoğurt

Yoğurtta fazla miktarda bulunan kalsiyum beyninizi iyi hissettiren nörotransmiterleri serbest bırakması için uyarır. Yetersiz kalsiyum alımı kaygı, depresyon, sinirlilik vb sorunlara neden olabildiğinden yoğurt bu sorunlarla savaşmada oldukça etkilidir.

4.Kuşkonmaz

Bu sebze, ruh halini düzenleyen nörotransmiterlerinden biri olan serotonin oluşumunun temelini oluşturan, bitki bazlı triptofan kaynaklarından biridir. Kuşkonmaz ayrıca, depresyonla mücadele edebilecek bir madde olan yüksek düzeyde folata sahiptir. Araştırmalar, depresyonlu kişilerin yüzde 50’sinin düşük folat seviyelerinden muzdarip olduğunu göstermektedir.

5.Bal

Bal, beyninizi sağlıklı tutan ve depresyondan koruyan, iltihabı azaltan quercetin ve kaempferol gibi faydalı bileşiklerle doludur. Bal aynı zamanda kan şekeri seviyelerinizde normal şekere göre daha az etkilidir, bu nedenle vücudunuzu beyaz şekerin yaptığı gibi yağ depolama moduna geçirmez. Öğleden sonra çayınıza ya da sabah yulaf ezmesi tabağına biraz bal eklemeyi deneyin. Ayrıca bir yemek kaşığı balda 64 kalori vardır, bu yüzden çok fazla bal sizi mutlu etmekten çok kilo aldırabilir, buna dikkat etmelisiniz.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  En Çok Gördüğümüz Rüyalar ve Anlamları

6.Domates

Domatesler beyninizi koruyan ve depresyonla mücadele eden bir antioksidan olan likopen kaynağıdır. Likopen domates kabukları içinde yaşadığından, bir tam boy domates dilimlemek yerine bir sonraki salatanıza bir avuç kiraz domates koyarsanız daha fazla miktarda likopen almış olursunuz. Veya likopen emilimini arttırdığı bilinen zeytinyağı ile birlikte tüketebilirsiniz. Mümkün olduğunca organik olmalarına dikkat edin çünkü organik domatesler daha yüksek likopen seviyelerine sahiptir..

7.Yumurta

Yumurta, ruh halini olumlu yönde düzenleyici omega-3 yağ asitleri, çinko, B vitaminleri ve iyot ile doludur. Bunun yanında bolca protein içerdikleri için, yedikten sonra uzun süre sizi enerjik tutacaktır.

8.Hindistan cevizi

Hindistan cevizi beyninizi sağlıklı tutan ve daha iyi bir ruh hali sağlayan yağlar olan trigliseritlerle doludur. Hindistan cevizi genellikle yüksek kalorili tatlılarda bulunduğundan yulaf ezmenize veya yoğurdunuza hindistan cevizi atmayı deneyin.

9.Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, beyinde serotonin üretimine yardımcı olan triptofan olarak bilinen amino asidin en doğal kaynaklarından biridir.

10.Kanola yağı

Kanola yağı hem en ucuz omega-3 kaynaklarından biridir hem de diyetinize dahil edilmesi en kolay besinlerden biridir. Tüketildiğinde ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan En Çok Gördüğümüz Rüyalar ve Anlamları başlıklı makalemizde rüya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap