İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart Nedir?

sanal kart

Sanal Kart Nedir: Kredi kartı bilgilerinin işlem yapılan platformda paylaşılmamasını sağlayan banka uygulamasına sanal kart denir. Sanal kart ile sadece o alışverişte kullanabileceğiniz hayali bir kart oluşturulur. Bu şekilde gerçek kartınızın hiçbir bilgisi paylaşılmamış olur.

Sanal Kart Kelime Anlamı

Banka tarafından verilen bir karta bağlı olarak çalışan, kişiye özel olarak belirlenen ve değişebilen limitlerde genel ağ ortamında alışveriş yapmayı sağlayan şifreli kart. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Online ortamlarda alışveriş yaparken kredi kartı kullanmak istemeyen kullanıcılar, bankaları tarafından sunulan sanal kart uygulamasını tercih edebilmektedir. Sanal kartı hizmet aldığınız bankaya başvurarak alabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı ve telefonla bankanızı arayarak da bu kartı elde edebilirsiniz. Sadece internet ortamında kullanılan bu kart son derece güvenilirdir. Çünkü işlem sırasında kredi kart bilgilerinizi kullanmadan, daha kısa sürede alışveriş yapılabilmektedir.

Sanal kartlar fiziksel kart kullanımı olmadan tercih edilebilir. Sadece işlem yapılacak tutarda kart oluşturularak hizmet alınmaktadır. İnternetin yanı sıra telefon üzerinden yapılan ödemeler için de gerçek kart bilgilerinin paylaşılmamasını sağlayan bu uygulama, oldukça güvenilir bir alışveriş ortamı sağlamaktadır. Sanal kart hizmeti günümüzdeki bankalar tarafından belirli sayıda sunulur ve ücretsizdir. Tüketiciler oluşturdukları sanal kartların limitlerini talep ettiği zaman artırıp azaltabilir.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kartı kullanmak için belirtildiği gibi hizmet aldığınız bankaya ait bir kredi kartının olması gerekmektedir. Bu kartla beraber oluşturacağınız sanal kartların tarihi, güvenlik kodu ve kart numarası, kredi kartından farklı bir şekilde oluşturulur. Normal kredi kartı gibi kullanılan sanal kartlarda başlangıç limiti ‘0’dır. Alışveriş yapmadan önce bu limit artırılarak işlem yapılmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Nasıl Distribütör Olunur?

Market Alışverişlerinde Sanal Kart Kullanılabilir mi?

Somut bir şekilde yapılan harcamalarda sanal kart kullanılmamaktadır. Limit kaç olursa olsun bu kartlar sadece internet üzerinden yapılacak alışverişler için geçerlidir.

Sanal Kartta Taksitlendirme Yapılır mı?

Bu uygulamada taksitlendirme imkânı bulunmaktadır. Pek çok alışveriş sitesi sanal kart kullanımları için taksit seçeneğini aktif hale getirmiştir. Yine bu süreçte alışverişlerinizi yaparken sanal kart üzerinden taksitlendirme yapmanız gerekiyor. Ayrıca sanal kartlarda yıllık herhangi bir ödeme talebi bulunmamaktadır. Yani sanal kartların aidat uygulaması yoktur.

Sanal Kartlarla Bonus veya Puan Kazanılabilir mi?

Tıpkı kredi kartı gibi taksitlendirme seçeneği bulunan sanal kartlarda kampanya ve bonuslardan yararlanılabilmektedir. Bununla beraber hizmet aldığınız bankanın kredi kartınız için sunduğu tüm bonus ve kampanyalar, sanal kart kullanımlarında da geçerlidir.

Sanal kartın bakiyesi bittiği anda kart devre dışı kalır. Bu sayede kişisel bilgilerin elde edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca bilgiler farklı bir kişinin eline geçse dahi kartı kullanamayacakları için güvenlik konusunda problem yaşanmamaktadır.

Sanal kart ile yapılan harcamalarda ayrı bir hesap özeti kullanıcılara sunulmaz. Yapılan alışverişlerdeki borçlanmalar fiziki kredi kartı ekstrenize yansıtılmaktadır.

Sanal Kartın Avantajları Nelerdir?

Sanal kredi kartı uygulamasının pek çok avantajı vardır. Öncelikle güvenli olmasıyla bilinen bu kartın diğer avantajları aşağıdaki gibidir;

  • Sanal kartlarda tüm bilgiler aynıdır. Yani son ödeme tarihi ve hesap kesim tarihi gibi özellikler asıl kredi kartı ile aynı olduğundan dolayı herhangi bir karışıklığa neden olmaz.
  • Sanal kartlarda kart aidatı bulunmamaktadır.
  • İnternetten yapılan alışverişlerde puan kazandırmaktadır.
  • Banka ile anlaşmalı olan alışveriş sitelerinde taksitlendirme imkânı vardır.
  • Bazı bankalarda sanal kartlara özel indirim yapılabilmektedir.

Bu avantajlar ve sanal kartın özelliklerine bakıldığı zaman en güvenilir elektronik alışveriş yöntemi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Günümüzdeki pek çok tüketici artık sanal kart kullanarak kişisel ve banka bilgilerini paylaşmadan online alışveriş yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Varlık Fonu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. sanal kart gerçekten de cok faydalı normal karta göre çok daha fazla puan kazanıp harcayama şansına sahip olabiliyosunuz.