İlginizi Çekebilir
Glucosamine
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Satürasyon Nedir?

Satürasyon Nedir?

Satürasyon

Satürasyon kandaki oksijen basıncının yüzde ile ifade edilmesidir. Başka bir deyişle sıvı veya gaz halinde bulunan bir maddenin diğer bir maddeyi içine alabilecek kadar kendi içine emmiş olması yani doygunluk kazanması durumudur. Bu durum oldukça ciddi bir durumdur. Önemsenmediğinde önemli vakalar meydana gelebilir. Ciddi anlamda sağlık sorunlarının oluşumuna neden olan bu durumun önemsenmesi ve zamanın bu durum için önlem alınması şarttır. Kandaki oksijen doygunluğu olarak tanımlanan satürasyon aynı zamanda oksijen doygunluğuna ulaşmış hemoglobin miktarını da ifade etmektedir. Kan oksijene doyduğu takdirde hayati anlamda dengesini koruyabilir. Sağlıklı bir bireyde satürasyon seviyesi %95 ile % 100 arasında olmaktadır. Bu seviyenin altına düşüldüğü takdirde nefes darlığı ve hipoksemi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu durum ilerlediğinde çok ciddi sağlık sorunları meydan gelebilir.

Satürasyon Düşme Belirtileri Nelerdir?

Satürasyon düşme belirtileri olarak birtakım belirtiler görülebilir ve bu durumda satürasyonun düştüğünü anlayabiliriz. Havada oksijen miktarı ne kadar düşerse kandaki oksijen miktarı da o derecede düşer. Satürasyona yola açan bazı hastalıklar da vardır. Örneğin; kalp yetmezliği sorunu, kan pıhtılaşması, dolaşım sistemi sorunları, anemi gibi durumlar satürasyona yol açan bazı hastalıklardır. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de satürasyon durumu yaşanabilir. Bebeklerin yanında sigara içilmesi veya bebeğin anne sütünü yeteri oranda alamaması satürasyona neden olan durumlar içindedir. Kandaki oksijen oranı düştüğünde ise kişide nefes darlığı, halsizlik, baş ağrısı, hızlı şekilde kalp atışı, zihin bulanıklığı gibi pek çok belirti gözlemlenebilir.

Oksijen Satürasyonun Ölçülmesi

Oksijen satürasyonun ölçülmesi için AKG testi ya da nabız oksimetresi ölçülür. Her iki yolla da oksijen satürasyonu ölçülebilir. Akg testi yapılacağı zaman arterden kan alınır. Bu test damarlardaki kanda oksijen olmadığı için etkili sonuç vermeyebilir. Nabız oksimetresinde ise ölçüm nabız’a yapılır. Bu da kesin sonuç değil sadece tahmini sonuçtur. Bunun için ayak, el ve kulak memesinde kılcal damarlara kızılötesi ışın gönderilmesi işlemi yapılır. Sonrasında satürasyon ölçümü için gazlar vasıtasıyla ışığın ne kadar yansıdığı ölçülür ve buna göre kandaki oksijen seviyesi tahmin edilmeye çalışılır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Bir önceki yazımız olan Kalsifikasyon Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap