İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Seçmenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Siyasi Kavram

Seçmenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Siyasi Kavram

Seçmenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Siyasi Kavram
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Yalnızca ülkemizde değil, bütün dünyada bir sorun olarak algılanan “seçmen niteliği”, bir ülkenin geleceğine direkt etki eden önemli bir kavramdır. Tüm siyasi partiler bahsedeceğimiz bu 5 konsepti mutlaka doktrinlerinde belirtirler. Ancak ne yazık ki seçmenlerin çoğunluğu, hayati önem arz eden ve kendi geleceğini belirleyen bu kavramlardan bi’haberdir.

1.Liberalizm

Şüphesiz ki bilinmesi gereken siyasi kavramlar listesinde liberalizm, daima ilk üç sırada yer almalıdır. Bugün “gelişmiş ülkeler” kümesi içerisinde yer alan devletlerin tamamına yakını “liberal devlet” olduğunu iddia etmektedir. Liberalizm kısaca, devletin mümkün olduğunca küçüldüğü, para piyasasının serbest bırakıldığı ve bireysel özgürlüklerin hukuk tarafından güvence altına alındığı sistemi ifade eder. Ülkemiz de belli ölçüde liberal bir ekonomi ve hukuk sistemine sahiptir.

2.Sosyalizm

Liberalizmin zıttı olarak tanımlanabilen sosyalizm, devletin büyüdüğü, para piyasasının serbest bırakılmadığı sistemdir. Sosyalizm üretim araçlarının devletin elinde olması gerektiğini ve kâr etme amacıyla ortaya çıkan kuruluşların topluma zarar verdiğini öne sürer. Dolayısıyla “emek” kavramı, “sermaye” kavramının önüne geçer. Ancak sosyalizmde bireysel haklar, liberal toplum düzenindeki kadar gelişmiş değildir. Örnek olarak kişinin “özgürce” ticaret yapması yasaklanmıştır.

3.Sosyal Demokrasi

Sosyal demokrasi, evcilleştirilmiş kapitalizm olarak adlandırılabilir. Serbest piyasanın acımasız doğası karşısında fırsat eşitliğine sahip olmayan bireyin yanındadır. Ancak üretim araçları, sosyalist öğretinin öngördüğü gibi “tamamen” kamuya ait değildir. Kısaca Sosyal Demokrasi, liberalizm ile sosyalizmin toplum çıkarına yönelik sentezi gibi düşünülebilir. Günümüzde birçok Avrupa ülkesi tarafından da aktif olarak uygulanmaktadır.

4.Hukukun Üstünlüğü

Özellikle seçmenler tarafından hatim edilmesi gereken kavram “hukukun üstünlüğü” ilkesidir. Genel olarak bir toplum ya da ülke üzerindeki en yüksek yetkinin “hukuk” olması gerektiğini ifade eder. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en temel nokta; hukukun devlet başkanından bile üstün olduğudur. Dolayısıyla hukuk, gerektiğinde devletin her bir alanında “yargılama” yetkisini elinde barındıran bağımsız bir niteliktir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Gün İçinde Daha Enerjik Olmak İçin 14 Tavsiye

5.Kuvvetler Ayrılığı

Devletin en büyük üç bölümünü oluşturan yasama, yürütme ve yargı organlarının birbirinden ayrı güçler olduğunu tanımlayan bir sistemdir. Bu sayede bu üç organ, tek bir parti, kişi veya kurum tarafından ele geçirilemez. Bu erkler içerisinde yasamayı meclis, yürütmeyi hükümet, yargıyı ise hukuk temsil eder. Yine gelişmiş devletlerin tamamına yakınının model aldığı bir siyaset teorisidir. Gelişmiş devletlerde partiler, özellikle bu ayrılığın önemini vurgulayarak yürütme veya muhalefet faaliyetlerini gerçekleştirir.

Bir önceki yazımız olan Felsefe’ye Giriş Yapmak İçin 5 Kitap Önerisi başlıklı makalemizde felsefe hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap