İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı Sebebi? Sedef hastalığında elma sirkesi işe yarıyor mu? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

sedef hastalığı sirke

Psoriasis yani sedef hastalığı, bu hastalık bir deri hastalığıdır ve kesinlikle bulaşıcı değildir. Maalesef kronik bir hastalıktır bu sebeple de sık sık kendini tekrarlayabilir. Ayrıca bu hastalığın sebebi hala tam olarak anlaşılmamış olup yine de bağışıklık sistemindeki sorunlardan dolayı oluştuğu söylenmektedir. Bu sorundan dolayı derideki hücreler normalden fazla bir seyirde çoğalım göstermektedir. Sık görülen bir hastalık değildir ve insanlarda %1-2 arası görülür. Vücutta lekeler olarak görülür ve bu lekeler genellikle kaşıntısızdır. Bu lekelerin ilaçla geçme şansı vardır fakat daha önce de dediğimiz gibi kronik bir hastalık olmasından ötürü bu lekeler tekrardan çıkabilir. Genellikle basit bir hastalık olarak gözükür. Vücudun belli bölgelerindeki lekelerden oluşur. Fakat diğer hastalıklarla birlikte bu hastalığın da vücuda yayıldığı gözlemlenir. Hatta bazı durumlarda eklem rahatsızlıklarına yol açtığı da söylenebilir. Bu hastalık genel olarak orta yaştaki insanlarda gözükmektedir. Çocuklarda ya da yaşlılarda çok nadir görülür. Krem, losyon, şampuan gibi doğrudan hastanın derisine uygulanan yöntemler sedef hastalığında en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Elma Sirkesi Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

Sedef hastalığı sebebi tam olarak bilinen bir hastalık olmadığı için tedavi yöntemleri de hiçbir zaman kesin yöntemler olmaz. Bu yöntemler genel olarak geçici etkidedir ve kişinin hayatı boyunca tekrar bu hastalığa yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Daha önceden dediğimiz gibi sedef hastalığında vücuttaki lekeler genellikle kaşınmaya sebep olmaz. Fakat bazı durumlarda kişinin vücudunda kaşınma etkisi yaptığı da görülmüştür. Elma sirkesi tedavisi işe yarıyor mu diye soracak olursanız bazı durumlarda yaradığını söyleyebiliriz. Bu zamana kadar sedef hastalığında elma sirkesi kullanan bir kişinin üzerinde olumsuz etki yarattığı pek görülmemiştir. Eğer kafanızda sedef hastalığından dolayı bir kaşınma duygusu varsa çok abartmadan haftada bir kez olmak üzere elma sirkesini direkt kafanıza yedirmeniz durumunda kızarıklığa iyi geldiği gibi kaşıntıyı da önlediği gözlemlenmiştir. Bunu pamuk yöntemiyle yapmanızı tavsiye edebiliriz. Eğer ki el ve ayak tırnaklarınızda bu tarz bir sıkıntı varsa sıkıntı olan bölgeleri günün kısa bir süresi elma sirkesi olan bir kovada bekletirseniz bunun da iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Bir önceki yazımız olan Gut Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde gut ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap