İlginizi Çekebilir
Zaporoje Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Sentezlemek Nedir, Sentezlemek Ne Demek?

Sentezlemek Nedir, Sentezlemek Ne Demek?

Sentezlemek nedir, ne demek? Felsefede ve kimyada anlamları nedir? Sentezlemek ile ilgili bilgiler için yazımızı okuyabilirsiniz.

sentez kimya

Sentez yapmak deyimi birçok farklı disiplin tarafından çok sık kullanılan bir deyimdir. Kelime anlamı birleşim olan sentez, farklı iki veya daha fazla unsurun birleşerek yeni bir olguyu ortaya çıkarması olarak ifade edilebilir. Fransızca kökenli bir kelime olan sentez; kimya, biyoloji, sosyal bilimler vb. birçok farklı disiplin tarafından kullanılmaktadır.

Elementler veya farklı diğer maddelerin, başka maddeler ile bir araya gelerek farklı yapıda ve özelliklere sahip yeni bir şey bireşim oluşturması, kimya açısından sentezin tanımını ifade etmektedir. Temelde farklı parçaların birleştirilmesiyle ortaya çıkan yeni ürünler bir sentez ürünü olarak ifade edilir. Bu yönüyle parçalardan yeni bir bütün oluşturmak şeklinde ifade edebilir.

Felsefede Sentez Ne Demek?

Sentez nedir felsefe açısından farklı şekilde yorumlanabilir. Felsefede özellikle yalın olandan karmaşık olana, zorunludan olasıya, genelden bireye, öncülden sonuca giden bir tür düşünme biçimi olarak ifade edilmektedir. Felsefe açısından önemli bir yere sahip olan sentez, farklı tür genel düşüncelerden daha özele doğru ilerleyen bir düşünceyle yeni fikirlerin ortaya çıkarılmasıdır.

Felsefe, sosyoloji ve mantık gibi benzer sosyal bilimler disiplinleri için sentez tanımı yapılırken sentez, birlik içinde toplama, birleştirme olarak ifade edilebilir. Farklı ögeleri bir araya getirme ve farklı konuları bir bütün içinde birleştirme, felsefe açısından sentezin önemini arttırmaktadır. Felsefe ve diğer sosyal bilimlerde örneğin farklı iki tür düşüncenin yeniden yorumlanarak, bu iki düşünceden yepyeni bir olgunun ortaya çıkarılması sentezin en temel tanımıdır.

Kimyada Sentez Nedir?

Kimyada sentez iki farklı maddenin birleşerek kendine has özelliklerini kaybedip yeni yapıda bir madde oluşturmasıdır. Birleştirme olarak tanımlanan sentez, kimya açısından farklı maddelerden yepyeni tek bir maddenin ortaya çıktığı, yeni özellikteki bileşik maddeler olarak ifade edilebilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kafein Nedir?

Kimyada sentez tanımı yapılırken Türk Dil Kurumuna göre; element ya da diğer başka maddelerin bir araya gelerek yapay bileşik cisimler, maddeler ortaya çıkarmasıdır. Örneğin Darwin’in evrim teorisi ve Mendel’in kalıtım kuramlarının moleküler biyoloji ile sentezi yeni bir modern evrim kuramı ortaya çıkarmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kompakt Nedir, Kompakt Ne Demek? başlıklı makalemizde kompakt hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap