İlginizi Çekebilir
resmi gazete
 1. Ana Sayfa
 2. Devlet
 3. Şerh Koymak Nedir?

Şerh Koymak Nedir?

şerh koymak
1

Şerh Koymak Nedir: Şerh kelime anlamı itibariyle açma, ayırma anlamına gelir. Genellikle tapu işlemlerinde kullanılan şerh koymak tabiri ise, mal sahibinin kendi hakları doğrultusunda, malına getirdiği bir takım kısıtlamalar anlamına geliyor. Bunun yanı sıra, toplantılarda ve hukuksal işlemlerde de şerh koyma yapılabiliyor.

Tapuda şerh koyma, Tapu Sicil Tüzüğü dâhilinde yapılan bir işlemdir ve genel olarak amaç hak sahibinin hakkını diğer hak sahiplerinden korumasıdır.

Tapuya Şerh Koymak Nedir?

Tapu Sicil Tüzüğü kapsamı dâhilinde sırasıyla 54, 55, 56 ve 57. maddelerde tapuya şerh koyulması konusundaki ilgili yasal esaslar bulunmaktadır. Bu doğrultuda tapuya şerh koyma işlemi; mal sahibinin, gayrimenkulü diğer hak sahiplerinden korumak ve kendi haklarını gözetmek amacıyla yapmış olduğu belli başlı bazı kısıtlamalardır.

Toplantıda Şerh Koymak Nedir?

Sadece tapuda değil yapılan toplantılarda da ortak karara varılabilmesi açısından şerh koyma işlemi yapılabilmektedir. Toplantılarda alınan kararlarda fikir ayrılığına düşüldüğünde kişiler belirli bazı maddelere şerh koyup, şartlı kabul yapabilmektedir. Bunun için itiraz edilen kısımların yanına “şerh” yazmak veya imzanın altına “şerh” yazmak yeterli olmaktadır. Fakat şerh nedenlerini belirtmek de bir zorunluluktur.

Alınan Karara Şerh Koymak Nedir?

Alınan bir karara şerh koymak için, oluşturulan belgede imza atılacak olan kısmı imzalayıp, altındaki boşluğa karşı olunan nedenler eklenir. Bu da alınan karara şerh koymak anlamına gelir.

Tapuda Geçici Şerh Nedir?

Tapuda geçici şerh koyma işlemi, tapu kütüğünde; tapu sicilindeki şerhler sütununa gayrimenkul sahibinin haklarını koruması maksadıyla konulur. Mevcuttaki bir gayrimenkul üzerinde aynı hakkın sahibi olduğu iddia edilen kişilerin bunu ispatlaması için ve asıl mal sahibinin tasarrufunun sınırlandırılması amacıyla geçici şerh konulur. Bahsedilen şerhler ise; sahip olunan şahsi haklar, temlik hakkı ve bunları kısıtlayan ya da yasaklayabilen şerhler gibi ilgili geçici şerhler olmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Demokrasi Nedir?

Şerh koyma hakları arasında; kira kontratları, satış sözleşmeleri, kat karşılığında yapılan inşaat sözleşmeleri veya şufa gibi sözleşmeler yer almaktadır.

Tapuya Şerh Nasıl Konulur?

Tapuya şerh koyabilmek için ilk yapılması gereken işlem, istenilen belgelerle birlikte Tapu Müdürlüğü’ne müracaat etmektir. Bununla beraber tapu şerhinin işleme koyulabilmesi için de belirli bir harç ödenmesi gerekmektedir.

Tapu Şerhi İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Tapu şerhi için gerekli evraklar üç başlık altında toplanmaktadır. Bunlar;

 • Kişisel Hak
 • Temlik Hakkını Kısıtlamak
 • Temlik Hakkını Yasaklamak

Kişisel Hakları Korumak İçin Gerekli Evraklar;

 • Mülkün satışının veya bağışının yapıldığına dair senet,
 • Yapılan satış işlemine bağlı kalınmaksızın satıcının mülkünü geri alma hakkının bulunduğuna dair taraflar arasında yapılmış olan sözleşme,
 • Alış işleminin noter huzurunda yapılmış olan tasdikli sözleşmesi,
 • Kiralama için kira sözleşmesi.

Temlik Hakkını Kısıtlamak İçin Gerekli Evraklar;

 • Haciz işlemi için resmi daireden belge,
 • Mahkeme tarafından onanmış senet,
 • Vasiyet durumu varsa vasiyetname örneği,
 • Şerh kanunlarını içeren belgeler.

Temlik Hakkını Yasaklamak İçin Gerekli Evraklar;

 • İhtiyatı Tedbir yapılabilmesi için mahkeme tarafından verilen karar yazısı,
 • İflas veya konkordato sonucu verilmiş olan sürenin şerhi için yetkili mercilerden alınması gereken resmi yazı,
 • Kanunların hangi şerhleri yasakladığının öngörüldüğü halleri içeren belgeler.

Bir önceki yazımız olan ÖTV Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 2 sene önce

  Toplantıda katılmadığımız maddelere şerh koymak bize ne kazandıracak? Zaten adamlar yine bildiğini yapıyor. O evraklar da arşivin tozlu raflarında çürüyüp gidecek