İlginizi Çekebilir
mezopotamya tarihi nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Sigmund Freud ve Libido Kavramı

Sigmund Freud ve Libido Kavramı

sigmund freud ve libido

Sigmund Freud’un Psikanaliz kuramında Libido insan yaşamının vazgeçilmez, en önemli parçası olarak görülür. Bir insanın hayat enerjisinin libido ile doğrudan etkili olduğunu savunan Sigmund Freud, bu düşüncesi ile çokça eleştirilmektedir. Sigmund Freud’a göre libido, insanın en temel problemlerinden biridir ve kişinin bastırılmış duygularını ön plana çıkarır. Libido bir etkinlik süresince kişinin kendi cinsiyet enerjisi konusunda bilgili olması ve kendini diğerlerinden ayırmasıdır.

Libido kişinin hayatının anlamıdır. Libido sağlandıkça hayatın devamının bir anlamı olmaktadır. Susayan kişi her nasıl su içmek için çabalıyorsa, kişi de en doğal hakkı olan cinsellik için çabalamak zorundadır. Bu yüzden düşük libido kişinin cinsel arzularının da gecikmesine sebep olmaktadır. Libidosu yüksek seviyelerde olan kişinin cinsel isteklerinin çözüme ulaşmaması halinde kişide değişik psikolojik sorunların ortaya çıktığı görülmektedir.

Sigmund Freud’a göre libidonun önüne geçilemez derecede bir etkisi vardır. Freud’a göre bu cinsel dürtü her zaman her yerde ortaya çıkabilir ve derhal karşılığını bulmak ister. Ancak modern dünya yaşantısı içerisinde bunun bazen pek de mümkün olmadığı görülmektedir. İşte kişinin bu libido dürtüsünün karşılığını alamadığı durumlar Psikanaliz kuramda nevroz olarak belirtilmiştir. Freud nevrozu yüceltmenin izleyeceğini savunmaktadır. Yüceltme bastırılmış libido duygusunun cinsellik dışındaki alanlarda patlama göstermesi ve kişiye yüksek başarı vermesidir.

İlgili Yazı

Libido Nedir?

İlgili Yazı

Libido Neden Düşer?

İlgili Yazı

Libido Nasıl Yükselir, Libido Yükseltme Tavsiyeleri

İlgili Yazı

Kadınlarda ve Erkeklerde Libidoyu Sağlayan Hormon Hangisidir?

Bir önceki yazımız olan Libido Nedir? başlıklı makalemizde libido hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yöneticiler Oryantasyon Sürecine Nasıl Hazırlanmalı?

Yorum Yap