İlginizi Çekebilir
CD Rom Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Siha Nedir?

Siha Nedir?

Siha Nedir?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Siha nedir: İnsansız hava araçlarının çok daha gelişmiş versiyonu olarak kullanılan silahlı insansız hava araçlarına SİHA adı verilir. Günümüzde bu uçaklar terörle mücadelede yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

SİHA’nın Tarihçesi

Tarihteki ilk SİHA saldırısı, 1849 yılında Avusturya İmparatorluğu tarafından Venedik’e yapılmıştır. Sıcak hava balonlarına bırakılan bombalarla gerçekleştirilen bu saldırı daha sonra 1899 yılında yasa dışı ilan edilmiştir. Bu dönemden sonra SSCB’ye karşı ABD tarafından torpido atımında kullanmak amacıyla insansız helikopterler geliştirilmiştir.

Bu süreçlerle beraber teknolojik gelişimlerden yararlanan ülkeler SİHA üretimine başlamıştır. SİHA’lar kapsamlı bir uçak pistine ihtiyaç duymadığı ve uzun süre havada kalabildiği için tercih edilmektedir.

SİHA’nın Özellikleri

SİHA’lar kumanda merkezinden kontrol edilmektedir. Savaşlarda pilot kaybının azaltılması amacıyla kullanılan bu uçaklar termal sensor ve kameralar yardımıyla görüntü alır ve iletir. Bu sayede kumanda merkezinde bulunan pilotlar, uçağı istedikleri gibi yönlendirebilmektedir. SİHA’lar pilot barındırmadıkları için düşme riski olan bölgelere rahatlıkla gönderilebilir.

SİHA’ların bilinen en önemli özelliği, uzun süre havada kalabilmesidir. Savaş uçaklarından çok daha uzun süre havada kalabilen silahlı insansız hava araçları, otomatik olarak iniş ve kalkış yapabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede komuta merkeziyle ilgili herhangi bir iletişim kopukluğunda, kalkış yaptığı bölgeye kendiliğinden inebilir.

Türkiye’deki SİHA’lar ve Özellikleri

Türkiye ilk olarak 1990’lı yıllarda ABD yapımı GNAT ve İsrail yapımı Heron insansız hava araçlarını envanterine katmıştır. 2000’den sonra gelişen teknoloji ile beraber Türkiye kendi SİHA’larını üretmeye başlamıştır.

Günümüzde yerli olarak kullanılan SİHA’lar ‘Bayraktar’ ve ‘Anka’ olarak biliniyor. Oldukça gelişmiş özelliklerle sunulan bu silahlı insansız hava araçları, TURKSAT uydularının kapsama alanı içerisinde olan her bölgede kullanılabilmektedir. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ’nin geliştirmiş olduğu Anka, 200 kilograma kadar silah taşıma kapasitesine sahiptir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  İnternet Virüsü Nedir?

Dünya geneline bakıldığında İtalya, Fransa, İspanya, İsveç, Belarus, Türkmenistan, Tayvan, Çin, Yunanistan, İsviçre ve Gürcistan gibi ülkelerin silahlı insansız hava araçları bulunmaktadır. Ancak bu ülkeler uçakları henüz bir çatışma veya operasyon amaçlı kullanmamışlardır. Sıralanan bu ülkelerle beraber Ürdün, Avustralya ve Rusya gibi ülkeler ise SİHA geliştirmek için çalışmalarına devam ettiklerini ve satın almayı amaçladıklarını belirten açıklamalarda bulunmuşlardır.

Bir önceki yazımız olan İnternet Virüsü Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. sihaları çok yakından takip ediyorum, ülkemiz geçmişte bunları abd, israil gibi ülkelerden alıyorken şuanda kendisi yapıyor. Kendi silahlı insansız hava aracımızı yapmamız terör operasyonlarında eskiye göre çok daha verimli sonuçlar almamızı sağladı. Bununla da kalmadık suanda bir çok ülkeye siha satıyoruz. Gerçekten modern çağın en önemli savaş araçlarından biri de bu sihalar doğrusu..