İlginizi Çekebilir
iban
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Şirketler Neden Distribütör Ağına İhtiyaç Duyar?

Şirketler Neden Distribütör Ağına İhtiyaç Duyar?

Şirketlerin distribütör ağına ihtiyaç duyması

Şirketler, milyonlarca adette üretim gerçekleştirdiği ürünlerin tamamını bayilerine göndermekte zorluk yaşar. Çünkü bu sürecin maliyeti oldukça yüksektir. Distribütör tamda bu noktada devreye girer ve söz konusu ürünleri ekip çalışmasıyla dağıtır. Bu sayede tedarikçi firmalar hem lojistik maliyetlerden kurtulmuş olur hem de toplu sevkiyat yaparak daha kısa sürede ürünlerini bayilere gönderir. Ek olarak üretici şirketler, dağıtım ekibiyle direkt temas kurduğundan dolayı satın temsilcilerini de kendi personeli olarak çalıştırır. Bu süreçler sonunda distribütörle çalışan şirketler aslında kendi satış ekibini de kurmuş olur.

Üretici firmalar distribütörler yardımıyla farklı müşterilerinin hesaplarını takip etmek yerine sadece anlaşma yaptığı distribütör hesabını takip etmektedir. Anlaşma şartları yerine getirildiği sürece gerek tahsilat gerekse kâr ve zarar durumlarıyla rahatlıkla ilgilenebilmektedir. Üretici firmalar aynı zamanda ürünlerin satış aşamasında gerekli olan personelleri ve kullanılacak olan araçları yenileme, ekipman alma veya depo sistemlerini yenileme gibi maliyetlerden de kurtulur.

Son olarak üretici firmalar, ürün dağıtımlarını kendileri üstlendiğinde, ürünlerin farklı lokasyonlardan stoklanması gerekecektir. Ayrıca dağıtıma hazır hale gelmesi gereken ürünler için de ek depo maliyeti ortaya çıkacaktır. Tüm bu giderler aslında hem personel hem de mali giderleri artıracaktır. Ancak distribütör ağı sayesinde yine ek maliyetlerden bu şekilde kurtulmuş olunur.

Üreticiler, sıraladığımız bu maliyetlerin yanı sıra pek çok maliyeti de hesap ederek daha tasarruflu bir şekilde ilerlemek için distribütör ağına ihtiyaç duymaktadır. Elbette adımların bu şekilde atılması, kârlılık durumunu da artırır. Üreticiler yeteri kadar araştırma yaptıktan sonra güvenilir distribütör ağlarıyla iletişime geçer ve anlaşmaya vardıktan sonra çalışmaya başlar.

İlgili Yazı

Distribütör Nedir?

İlgili Yazı

Türk Ticaret Kanunu’nda Distribütörlük

İlgili Yazı

Distribütörün Görevleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Nasıl Distribütör Olunur?

İlgili Yazı

Distribütörler Hangi Alanlarda Çalışır?

İlgili Yazı

Distribütör Perakende ve Satıcı İlişkisi

İlgili Yazı

Firmaların Distribütörlere Sunduğu Avantajlar Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Distribütörün Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde distribütör hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Türk Ticaret Kanunu’nda Distribütörlük

Yorum Yap