İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Soğuk Savaş Nedir?

Soğuk Savaş Nedir?

soğuk savaş

Soğuk Savaş Nedir: Soğuk savaş, tarihte belli dönemlerde doğu ve batı bloğu devletler arasında gelişen gerginliktir. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra her an bir savaş daha çıkabilir endişesinin tüm dünya ülkelerinde yarattığı tedirginliktir de denilebilir. Soğuk Savaş terimi, normal yaşantıda “deyim olarak kullanıldığında” iki kişi arasında gelişen ve pek belli edilmeyen çekişmeli gerginlik durumudur.

Soğuk Savaş Neden Gündemde?

Soğuk Savaş ifadesinin ABD Başkanı Donalt Trump tarafından dillendirilmesi, bu terimi tekrar gündeme getirmiştir. Tarihi iyi bilen kişiler bunun ne anlama geldiğini anladıklarından tedirginlik yaşamaya başlamıştır. Tarih boyunca Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği (Rusya) arasında yaşanan restleşmeler bugün Amerika ile Ortadoğu ülkelerini, yarın bir başka ülke ya da ülkeleri tedirgin etmeye devam edecektir.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle büyük güçler olarak adlandırılan Sovyetler Birliği (Rusya) ve ABD arasında gelişen gerginlik, Soğuk Savaş olarak adlandırılmıştır. Bu restleşmeler kimi zaman daha da sertleşmiş, kimi zaman daha sakin geçiştirilmiştir.

Soğuk Savaşın Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Savaşlar artık cephede süngü savaşı gibi yapılmamakta, uzaktan kumanda silahlarla, insansız hava araçları ile hatta dijital sistemlerin desteği ile yapılmaktadır. Gelişen teknoloji özellikle hem görsel hem de işitsel iletişimi an itibari ile tüm dünyaya yayabilmekte, bütün mesajları, tehditleri kolayca duyurabilmektedir. Bu durum toplumları olumsuz etkilemektedir.

 • Soğuk Savaş her şeyden önce toplumları gergin hale getirir.
 • Fikir ayrılıkları ortaya çıkar, toplumların kendi içinde ayrımcılık yaşanmaya başlar.
 • Siyasi gerginlikler ülke ekonomisine yansır ve alım gücü azalır.
 • Üretim olumsuz etkilenir ve ihracat (dışa satım) azalır.
 • Üretim olumsuz etkileneceğinden ithalat (dışarıdan alım) artar.
 • Ülkenin borçlanmaları çoğalır, borç borçla kapatılmaya çalışılır. Kısaca ekonomi büyük yara alır.
 • Tarihte Soğuk Savaş sonrasında ülkeler ya bölünmüş ya da batmıştır.

Dün ve Bugün Soğuk Savaş

“Soğuk Savaş” ifadesi ilk olarak 1947 tarihinde ABD’li Bernard Baruch tarafından kullanılmış bir deyimdir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Bürokrat Nedir?

Dünya savaşlarından sonra Avrupa ve Ortadoğu üzerinde etkili olmaya başlayan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, ABD’yi ve İngiltere’yi endişelendirmişti. Bu nedenle de Soğuk Savaş başlatılmıştı. Avrupa’daki Sovyet yanlısı komünist partilerin iktidara gelmemesi için ciddi çaba harcamışlardı.

ABD tarafından Marshall planı uygulanarak Batı Avrupa’nın ABD’nin nüfusu altına girmesi sağlanmıştı.

Marshall Planı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ekonomik güçlerini kaybeden ülkelere destek vererek onları kendi taraflarına çekmek ve komünizmin yayılmasını büyük ölçüde engellemekti. O dönem, 1947 yılında ABD Dış İşleri Bakanı olan General G Marshall’dan adını almıştır. 16 Avrupa ülkesine ekonomik yardım veren ABD, aynı zamanda kendi mallarını satabilmek için yeni pazarlar bulmuştu. Bu dönem 1948-1951 yılları arasında yoğun biçimde gerçekleştirilmişti.

Doğu Avrupa ülkeleri de komünist partilere destek vererek soğuk savaşı başlatmışlardı. Daha sonra ise batı Avrupa’yı korumak amaçlı olarak NATO – Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü kuruldu. Buna karşılık SSCB de Varşova paktını kurdu. Devreye Çin de dâhil oldu ve soğuk savaş daha da gergin bir hal aldı.

Kore ve Vietnam savaşları, Berlin sorunu, Ortadoğu’daki 1956 sorası gerginlik, Küba krizi vb. gibi pek çok soğuk savaş yaşanmış ve ülkelerin siyasi, kültürel, ekonomik, sanayi gelişimlerini geri kalmalarını tetiklemiştir. Berlin duvarı yıkılmış, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) çökmüştü.

Soğuk Savaşlara Karşı Ne Yapmalıyız?

Soğuk savaşlar tarihte kötü örneklerle hatırlanan, toplumları ayrıştırıp parçalamayı ve dağıtmayı hedefleyen bir taktik ya da yöntemdir diyebiliriz. Günümüz dünyasında soğuk savaş daha çok ekonomik savaş halini almıştır. Artık ülkeler bir diğerini ekonomik yaptırımlar veya ticari vergiler vasıtasıyla alt etmeye çalışmaktadırlar.

 • Millet olarak farklı düşüncelere sahip olunsa da ayrışılmamalıdır.
 • Ülke menfaatleri her şeyin üstünde olmalıdır.
 • İhracatın ithalattan daha fazla olması sağlanmalıdır.
 • Girişimcilik desteği verilerek kalkınma hızlandırılmalıdır.
 • Demokratik, laik ve insan haklarını ön planda tutan bir anayasa uygulanmalıdır.
 • Yerli malına önem verilmeli her alanda üretimi arttırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Zombi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap