İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Sorumluluk Nedir?

Sorumluluk Nedir?

sorumluluk

Toplum içinde ya da kendi hayatımızın bir düzende devam edip sürdürülebilir olması için uymamız gereken bazı sorumlulukları vardır. Peki, sorumluluk nedir? Nasıl yerine getirilir? Bunun manasını tam olarak biliyor muyuz? İnsanların yapması gereken bir takım görevleri vardır. Bunlar kendileri için, toplum için, aileleri için, doğa için yerine getirmesi gereken görevleridir. Bunların hepsi dünya üzerinde var olduğumuz müddet boyunca sahip olduğumuz bir nevi mecburiyetlerdir. Bu sorumlulukların yerine getirilmemesi ise kendimize topluma ve ailemize verebileceğimiz yararın zarara dönüşmesine neden olur.

Başkalarına Karşı Sorumluluklarımız

Her insan özgür hür iradesiyle hareket etme şansına sahiptir. Lakin başkasının özgürlüğünü veya hür iradesini kısıtladığımız noktada kendi özgürlüğümüzü sınırını bulmuş oluruz. Sorumluluk yerine getirmemiz gerekenler kadar vicdanı duygularımıza da dayanır. Örneğin yürümekte zorlanan bir yaşlının karşıdan karşıya geçmesi gibi yardım etmek toplum için gösterdiğimiz vicdani bir sorumluluktur. Sorumluluklarını yerine getirilmesi kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri ne de yardımcı olmaktadır. toplum içinde kabul görmüş olan kuralların dışında hareket etmek topluma rahatsızlık verip onların özgürlüğünü veya yaşam standardını düşürmek sorumluluk sahibi olmanın tam tersidir.

Kendimize Karşı Sorumluluklarımız

Yeme, içme, barınma, özbakım, özsaygı, hayattaki konumumuz gibi daha da çoğaltılabilir. Bir sürü önemli kavram veya yaşayış için gerekli olan faaliyetlerin yapılması bizim kendi sorumluluğumuzdadır. Sorumluluk gereğince kendi benliğimizi, kendi görünüşümüze dikkat etmemiz ve bakımlı olmamız sorumluluklarımız arasındadır. Hayat standartlarına uygun bir yaşayış, belirli bir gelir sahibi olmak insanların sorumlulukları arasında yer almaktadır. Yani kendi yaşayışımız için gerekli olan ne varsa hepsi kendimize karşı olan sorumluluklarımız arasında yer almaktadır.

Çevreye Karşı Sorumluluk

Çevre sadece bize ait değildir. Çevrenin sürdürülebilir şekilde kalması için herhangi bir zarar da bulunulmaması gerekiyor. Çevre kirliliği günümüzde önem kazanmış konulardan birisidir. insanların çevreye karşı dikkatli davranmaları ve diğer canlıların hayatlarını riske atmaları çevreye karşı sorumluluk bilincinin gelişmediği anlamına gelmektedir. Çevrenin dikkatsiz bir şekilde zarar görmesine sebep olmak uzun süreçte bakıldığı zaman kişilerin kendi hayatlarını riske attığını da ortaya koymaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kızıl Elma Nedir?

Bir önceki yazımız olan İkona Nedir? Hıristiyanlıkta İkona Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap