İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Şövale Nedir?

Şövale Nedir?

şövale

Şövale Nedir: Ressamların kullandığı kısa resim sehpasına şövale denir. Fransızca ‘Chevalet’ sözcüğünden gelen şövale ressamlar tarafından yağlı boya, kara kalem ve desen çalışmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca resim yapan kişiye hem çizim hem de oturuş bakımından konfor sağlar.

Şövale Kelime Anlamı

Ressam sehpası. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Şövale Çeşitleri 

Şövalenin kullanım amacına göre pek çok çeşidi bulunmaktadır. Üç ayak, masa üstü, stüdyo tipi, kır tipi ve çantalı şövaleler günümüzde en çok kullanılan çeşitlerdendir. Masa tipi şövale, yüksek bir zemin veya masa üzerinde çalışma yapılması için tercih edilmektedir. Bu yüzden boyu kısadır ve ayakları da yere paralel bir şekilde tasarlanmıştır.

Atölye tipi şövaleler, 3 veya 4 ayak üzerinde durabilmektedir. Tercih edecek olan kişinin boyuna göre farklı uzunluklarda kullanılabilir. Çantalı ve kır tipi şövaleler ise daha kolay bir şekilde taşınabilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Hafif ve portatif malzemelerden üretilmiştir.

Daha çok ahşap malzemelerden yapılan bu ürünler, tercih edilecek olan mekâna ve yapılacak çalışmanın türüne göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, günümüzdeki profesyonel ressamlar üstat şövale tercih eder. Resim yapmaya yeni başlayanlar ise masa üstü şövale kullanabilir.

Hatalı şövale seçimleri bazı oturuş bozukluklarına neden olabilir. Bu yüzden boyları, kullanacak kişiye göre farklılık gösterir. Şövale satın almadan önce deneme yapmak mantıklıdır. Bu deneme süresince önce bir sandalye alarak şövalenin karşısına geçmeli ve ürünün ayaklarının açısıyla beraber resim yapılacak yüzeyin ayarlanması gerekecektir. Ayrıca şövaleye konulacak olan altlık ve kâğıdın sabit kalmasını sağlayan aparatın da ayarlanması önemlidir.

Şövale Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler

Şövale satın almadan önce ilk olarak imalatta kullanılan ağacın kalitesi, türü ve yapısının bilinmesi gerekiyor. Genel olarak bu kriterler şövalenin fiyatını da etkilemektedir. Ürünün tercih edilmesi aşamasında ilk olarak 1. sınıf kayın ağaçlarının tercih edilmesinde yarar var. Bu ağacın fırınlandıktan sonra şövale haline getirilmesi önemlidir. Kayın ağacı yapısal olarak sağlamdır ve oldukça kaliteli bir duruş sergiler. Fırınlanması da şövalenin dayanıklı olmasını ve uzun süre kullanılmasını sağlar.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Bedevi Ne Demek?

Şövale seçimlerinde kullanıcılar ayrıca modellere göre hareket edebilir. Atölye ve masa tipi olarak iki ana seçenekle sunulan bu modellerin tasarım bakımından farklı olabileceğini unutmayın. Bu anlamda kullanıcılar hangi ürünün kendine göre tasarlandığına karar verebilir ve ardından satın alabilir.

Şövale tercihlerinde son olarak, ürünün ayak bağlantı noktalarının ne kadar sağlam olduğuna dikkat edilmelidir. Ürünün sağlamlığı aslında kullanılan metal aksamların kalitesini gösterir. Bu anlamda uzun vadede kullanım yapmak için bağlantı yerlerinin sağlam olmasına ve şövalenin kolaylıkla ayarlanabilir olmasına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Satın aldığınız şövale kurulum şeması ile birlikte gönderilecektir. Kurulum şemasındaki bilgilere göre kolayca kurabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Youtuber Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. şövalye nedir diye okuyup girdim ama tamamen farklı bişeyle karşılaştım sayenizde bilmediğim bir kelımenın daha anlamını öğrenmiş oldum teşekkürler 🙂