İlginizi Çekebilir
Peeling
 1. Ana Sayfa
 2. Kadın
 3. Spiral Nedir?

Spiral Nedir?

spiral

Spiral Nedir: Spiral, dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. %99 koruma özelliğine sahip olan ve etkisi yüksek spiral, T şeklinde plastik ya da metal malzemeden yapılmış kadınların rahmine yerleştirilen bir alettir. Metal spirallerin üzerinde gebeliği önleyici bakır teller vardır. Plastik spiraller ise halk arasında hormonlu spiral olarak bilinir ve üzerinde progesteron hormonu salgılayan parçalar bulunur.

Spiral Gebeliği Nasıl Engeller?

Metal spirallerde bakır teller, plastik spirallerde salgılanan hormonlar aracılığı ile yumurtaların rahme ulaşmasını ve spermin yumurta ile buluşmasını engelleyerek gebeliği de engellemiş olur. Spiraller aynı zamanda rahim ağzındaki sıvı yoğunluğunu da arttırarak spermlerin rahim içerisine ulaşmasını ciddi boyutlarda engeller.

Spirali Kimler Kullanabilir? Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir?

Spirali normal adet gören her kadın kullanabilir. Zaten tüm kadın doğum doktorları hastalarına bazı kontroller yaptıktan sonra, spiralin hasta için uygun bir korunma yöntemi olup olmadığına karar verdikten sonra spiral takma işlemini uygulamaktadır.

Bazı doktorlar doğum kontrol yöntemi dışında yoğun ve uzun adet dönemi geçiren bayanlara hormonlu spiral takmayı hem adet yoğunluğunu azaltmak hem de hastayı gergin günlerden kısmen rahatlatmak adına önermektedir.

Kimler Kullanamaz?

 • Spiral rahim içerisine yerleştirilen bir araç olduğu için, rahimdeki bir rahatsızlık durumunda kullanılamaz. Öncesinde rahim rahatsızlığı tedavi edilmeli sonrasında doktor önerirse uygulanmalıdır.
 • Genital enfeksiyon olması durumunda (mantar vb.) kullanılamaz. Yine genital enfeksiyon tedavi edildikten sonra doktor önerirse uygulanmalıdır.
 • Hamile olan kadınlara ve daha önce dış gebelik geçirmiş kadınlara uygulanamaz.
 • Bakır alerjisi olan kadınlara uygulanamaz.
 • Meme kanseri olan kadınlara ve meme kanseri riski tespit edilen kadınlarda kullanılamaz.
 • Rahim anomalisi olan kadınlarda kullanılamaz.

Spiral Kadınlara Ne Zaman Takılabilir?

Spiral doğum sonrasında, ister normal doğum (vajinal doğum) olsun ister sezaryen doğum olsun, loğusalık döneminde her kadına takılabilir. Bunun dışında doğum haricinde gebelik şüphesi olmayan her kadına spiral takılabilir. Fakat bunun için bazen özellikle rahim ağzı dar kadınların adet dönemlerinde taktırması önerilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Afrodizyak Nedir?

Spiral Nasıl Takılır?

Basit bir işlem olan spiral takma işlemi, muayene masasına yatırılan kadının vajina kanalı spekulum adı verilen cerrahi alet ile açılır. Rahim ağzı ve vajina içerisi antiseptik solüsyon ile temizlendikten sonra, hazırlanan ve paketinden çıkartılan spiral rahimden içeri doğru itilerek yerleştirilir. Spiralin altından uzanan minik ipler makas yardımıyla doktor tarafından kısaltılır. Bu ipler ilerleyen zamanda spiral çıkartılmak istendiğinde yine doktor tarafından kontrol edilerek çıkartılmasına yardımcı olacaktır.

Spiralin Yan Etkileri Var mıdır?

Spiralin herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi en kolay kullanılan doğum kontrol yöntemidir. Takma işlemi sadece 8-10 saniye sürer ve takma sırasında ağrı hissedilmez. Herkeste olmasa da bazı kadınlarda spiralin takıldığı gün kasık ağrısına benzer ağrılar görülmüştür. Bu tür bir durumda da ağrı kesici kullanmanızı doktorunuz zaten önerecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Spiral taktıran bir kadın veya mevcut spirali bulunan bir kadın en az yılda bir kere, önerilen ise yılda iki kere kontrole gitmelidir. Olağanüstü durumlarda periyodik kontrol dönemleri beklenmemeli mutlaka doktora görünülmelidir.
 • Bunun dışında spiral varken sürekli kanama, ara kanama, kahverengi ve kokulu akıntı olması durumunda mutlaka kontrole gidilmelidir. Herhangi bir risk varsa spiralin çıkartılmasına doktor karar verecektir. Gerekirse farklı korunma yöntemleri önerecektir.
 • Spiralin takıldığı ilk gün dışında devamlı geçmeyen bir kasık ağrısı var ise yine mutlaka doktora başvurulmalı, gerekirse farklı yöntemler için bilgi alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kadın Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap