İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Steroid Çeşitleri Nelerdir, Kaç Çeşit Steroid Var?

Steroid Çeşitleri Nelerdir, Kaç Çeşit Steroid Var?

steroid çeşitleri

Günümüzde çok sayıda steroid çeşidi bulunmaktadır. Farklı içerik ve özelliklerden oluşan bu steroidler, alt başlıklar halinde paylaşılmıştır.

Adiposinum

Yağ yakıcı özelliği bulunan adiposinum, 50 ya da 100 ünitelik iğnelerle alınmaktadır. Günde 2 kez ya da iki ile üç hafta arasında alınabilmektedir. Öte yandan düşük karbonhidrat diyetlerinde tercih edilir. Kullanımından sonra alerjik reaksiyonlar görüldüğü için doktor onayı almadan kullanılmamalıdır. Son olarak sporcuların yarışmalardan önce yağ fazlalığı sorunu yaşamaları halinde tercih edilebilir.

Activin

İspanyol yapımı bir steroid olan activinin her kutusunda 10 mg’lik 4 kapsül yer almaktadır. Amerika ve Avrupa’da en çok tanınmış steroidlerden biridir.

Anabolicum Vister

Kapsül halinde piyasada yer alan bu steroid, İtalyan ürünüdür. Tıp biliminde kadınların menopoz dönemlerinde tercih edilir. Aynı zamanda kilo aldırıcı özelliği bulunmaktadır. Hafif doz şeklinde alınmakla beraber kadın sporcular günlük 30 mg şeklinde alabilmektedir.

Aldactone

50 tabletlik 20 mg’dan oluşan aldactone, kadınlar tarafından kullanılan doping ilacıdır. Ancak ilacın yan etkileri bir hayli fazladır. Dozundan fazla kullanıldığında adele krampları, kalp sorunları ve baş dönmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Günlük dozu günde 1 adettir.

Aldactazide

Su atıcı özelliğinde olan bu steroid, müsabakalardan önce vücut geliştiricileri tarafından alınmaktadır. Vücuttaki suyu attığı için kilo vermek amacıyla da kullanılmaktadır.

Anapolon 50

Amerika’da satılan anapolon 50, birtakım anemi hastalıklarının tedavisi için üretilmiştir. Oldukça güçlü bir androjenik madde olduğu için dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bununla beraber yan etkileri de fazladır. Sarılık gibi hastalıklara neden olabildiği gibi kadınlarda adet düzensizliklerine de sebep olabilir.

Doping uzmanlarına göre mevcut steroidler arasında en etkili olanı anapolondur. 1990’lı yıllarda Amerika’da en fazla kullanılan steroid anapolon, kas geliştirici ve kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Ancak tehlikesi fazla olduğu için doktor reçeteli olarak satıldığı bilinmektedir. Kısa sürede kullanıcılarını kuvvetlendiren bu ilaç 2 haftada 7 kiloya kadar kilo artışı gösterebilmektedir. Hücrelerde hızlıca su toplattığı için oldukça gösterişli bir adele görünümünü beraberinde getirebilir.

Oxandrolone SPA

Hafif dozlarla tercih edildiği zaman aşırı yan etkiye neden olmayan bu steroid, kadın ve erkek sporcular tarafından kullanılmaktadır. Güçlü bir kuvvet artışı gösterdiği gibi su birikmesine neden olmamaktadır. Günlük 10 ile 20 mg arasında alınabilen bu ilaç diğer steroidlerin de vücuda olan etkisini artırmaktadır. Yapılan araştırmalarda normal dozlarda alınan oxandrolone’in östrojene dönüşmediği tespit edilmiştir. Bu durum aslında sporcular için önemli bir avantajdır. Son olarak vücudun hormon üretimini durdurmadığı için yağ kaybına etkisi büyüktür.

Catapres

Farklı ticari isimler altında birleşen bu ürün göz damlası, iğne ve kapsül şeklinde alınabilmektedir. Yüksek tansiyonu düzenleyen bir steroid olmakla beraber gevşeklik, uyku, bitkinlik, yorgunluk ve baş dönmesi gibi yan etkileri beraberinde getirebilir. Ayrıca kalp atışı düşük olanlar ve tansiyon sorunu olanlar için önerilmez.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Satürasyon Nedir?

Andriol

60 adetlik şişelerde 40 mg olarak satılan bu steroid, oral steroid özelliğindedir. Uzun süreli yüksek dozlarda alınabilen andriol, hızlı bir şekilde kilo alımını destekler. Günlük 200 mg’yi geçmemesi gerekir. Elbette uzmanların onayından sonra kullanımı uygundur.

Clenbuterol

0,01 ve 0,02 mg tabletler halinde üretilen bu steroid iğne, şurup ve damla şeklinde alınabilir. Uzun yıllar astım hastaları için kullanılan bu ilaç kas gelişimini de desteklemektedir. İngiltere’de atletler tarafından tercih edilmekle beraber günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde kullanılmaktadır.

Cyclofenil

100, 200 ve 400 mg’lık tabletler şeklinde üretilen cyclofenik aslında hormonal bir ilaçtır. Enerji ve ölçü artırımı yapan bu ilaç düşük östrojenlidir. Yan etkileri ise sıcaklık hissi, depresyon ve beyaz sivilce oluşumudur.

Deca-Durabolin

Anabolik etkisi oldukça güçlü olan deca-durabolin, 1960’lı yıllarda piyasaya sürülmüştür. Kas hücrelerine tesir eden bu steroid aynı zamanda vücuttaki protein kullanımını artırmaktadır. Genelde eklem ağrılarından şikayetçi olan sporcular bu steroidi kullanmaktadır. Haftalık 200 ile 600 mg arasında kullanılması önerilen bu steroid, vücut geliştiricileri için çok önemlidir. Uzun süreli etkiye sahip olmasıyla beraber vücutta da yüksek dozda su toplanabilir. Ciddi yan etkisi ise burun kanaması ve tansiyondur. Ayrıca aşırı cinsel istek, baş ağrısı ve akne sorunları da görülebilir.

Dyazide

Su artırıcı bir steroid olan dyazide, yüksek tansiyon sorunlarında da kullanılabilir. Yan etkileri ise kramp ve baş dönmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Her steroid kullanımında olduğu gibi doktor onayı olmadan alınmamalıdır. Aşırı kullanımında ölüme bile yol açabileceği bilinmektedir.

Fijanet

Avrupa’da steroid olarak kullanılan fijanet, yüksek etkilere sahiptir. Yan etkileri de aynı oranda büyüktür. İlk kez kullanımlarında aşırı doz alınmaması halinde agresiflik, yüksek tansiyon ve yağlı sivilcelere neden olmaktadır. Bununla beraber karakteri etkilediği için saldırganlık hissi yarattığı bilinmektedir.

Genotropin

İğne yoluyla enjekte edilen genotropin, büyüme hormonu ilacıdır. Etkili bir ilaç olmakla beraber DNA teknolojisiyle kombine edilmiştir.

Günümüzde en çok kullanılan steroidler ve özellikleri bu şekildedir. Diğer steroidleri de sıralayacak olursak;

 • Lontanly
 • L-Dop
 • L-Thyroxine
 • Maxibol
 • Malogen in Oil
 • Maxibolin
 • Masteron
 • Methybol
 • Nandrolin
 • Nanorm
 • Naprosyn
 • Omnadren 250
 • Norditropin
 • Norabolin
 • Pantestone
 • Oreton
 • Parabolan
 • Permastril
 • Primobolan Depot
 • Somatonorm
 • Spironolacton Comp
 • Stenbolone
 • Sten adıyla sıralanabilir.
İlgili Yazı

Steroid Nedir?

İlgili Yazı

Steroid Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Steroidlerin Sınıflandırılması

İlgili Yazı

Steroidin Yan Etkileri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Steroidlerin Sınıflandırılması başlıklı makalemizde steroid hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap