İlginizi Çekebilir
çölyak
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Steroid Nasıl Kullanılır?

Steroid Nasıl Kullanılır?

steroid kullanımı

Tarihte ilk defa 1930’lu yıllarda bulunan steroidler yapılan çalışmalarla beraber sentezlenerek kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise AIDS, kanser, erkek ergenliğini uyarmak ve kemik gelişimi gibi hastalıkların tedavisinde tercih edilmektedir. Steroidlerin kullanım alanı aslında çok daha geniştir. Atletik performansın artırılabilmesi amacıyla vücut gelişiminde ve bazı medikal olmayan durumlar için de kullanılır.

Vücut geliştirmeyle uğraşan pek çok ünlü atlet, basketbolcu ya da futbolcu, steroid ilaçlarından yararlanmıştır. Zamanla haksız rekabete yol açtığı bildirilen steroid ilaçlarının aynı zamanda insan sağlığına olan zararlı etkileri de açıklanmıştır. Bu nedenle doping ilaçlar arasında yerini almış ve yasaklı ürünler arasına girmiştir. Buna rağmen vücut geliştirme ile uğraşanların halâ steroid kullandığı bilinmektedir.

Steroidlerin bazıları hastalıkların medikal tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yüzden eczanelerden temin edilebilir. Steroid kullanımı ile ilgili bilgiler ise aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır;

  • Steroidler genelde ağızdan alınır.
  • Ağız dışında kas içine enjekte yöntemiyle de kullanılır. Ancak damar içine hiçbir şekilde enjekte edilmemelidir.
  • Hormonal dengeyi korumak amacıyla steroidlerin kesilmesi halinde yan etkilerden korunmak için birtakım ilaçlar kullanılabilir.
  • Steroidlerin etki süresini uzatmak için ester formları da bulunmaktadır.
  • Steroide ester eklenerek kullanılması, ilacın yağdaki çözünürlüğünü artırır. Aynı şekilde sudaki çözünürlük de azalmaktadır.
  • Oral formlar tercih edildiği zaman enjeksiyon yöntemine oranla daha çok toksik etki göstermektedir.

Esterleştirilmiş olan molekülün kaslara enjekte edilmesi halinde kas dokusunda depozit oluşmaktadır. Bu oluşumdan sonra steroidler yavaşça kana karışmaya başlar. Ayrıca ester zincirinin büyük olması, yağda çözünürlüğün de o kadar çok olması anlamına gelir. Yani depozitin kana karışma süresi de uzar.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Zatürre Nedir?

Kas kütlesinin artırılması için kullanılan steroidler, günlük kullanımlar için anabolik steroid olarak adlandırılır. Testosteron hormonunun vücuttaki etkisini taklit etmek için üretilen bu ilaçlar sentetiktir. Testosteron üretiminden sonra vücut hücresine giderek kas gelişimine katkıda bulunmaktadır. Protein sentezinin başlamasıyla beraber gelişme ve yenilenme süreci başlamaktadır.

Steroid kullanımları tıbbi amaçlı tercih edildiği zaman hastalara tek çeşit steroid verilmektedir. İlacın dozu da dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Bu aşamada vücudun doğal şekilde ürettiği miktarların geçilmemesi amaçlanır. Spor amaçlı olarak steroid kullanımlarında ise birden fazla ilaç kullanılabilir ve doz miktarı 10 ile 100 katına kadar çıkabilir. Ancak vücut geliştirme sürecindeki bilinçsiz steroid kullanımları farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bununla beraber piyasada düşük fiyattan satılan steroidlerin gerçek içeriğe sahip olmadıkları da bilinir. Çünkü birçoğunda fıstık yağı, boya ve su gibi katkılar yer alabilmektedir.

İlgili Yazı

Steroid Nedir?

İlgili Yazı

Steroidlerin Sınıflandırılması

İlgili Yazı

Steroid Çeşitleri Nelerdir, Kaç Çeşit Steroid Var?

İlgili Yazı

Steroidin Yan Etkileri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Steroid Nedir? başlıklı makalemizde steroid hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap