İlginizi Çekebilir
sağlık nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Steroid Nedir?

Steroid Nedir?

steroid nedeir ne demektir

İnsan vücudundaki temel erkeklik hormonu olan testosteron etkilerini taklit eden ilaçlara steroid denir. Bu tür ilaçlar hücrelerde protein sentezini artırırdığı gibi dokuların gelişimini de uyarmaktadır. Daha çok kas dokusunda belirgin olan steroidler Anabolik steroid olarak adlandırılır. Teknik adı ise Androjen Anabolik steroid şeklindedir. Vücut hormonları endokrin bezleri tarafından üretilir ve daha sonra kana salınır. Vücudun diğer bölümlerine giden bu moleküller hücrelere tepki vermektedir.

Kolesterolden üretilmekte olan steroid hormonları sadece lipidlerde çözünür. Bu tür hormonlara verilecek örnekler arasında dişi ve erkek gonadlar, seks hormonları ve adrenal bez hormonları bulunur. Steroid hormon mekanizmasında hormonlar ilk olarak hedef hücrenin zarından geçmektedir. Daha sonra sitoplazmada spesifik bir reseptörle bağlanmaktadır. Reseptör bağlı olan steroid hormonu daha sonra çekirdeğe gider ve kromatin üzerinde farklı bir reseptöre bağlanır. Son aşamada ise protein üretimini kodlamakla görevli olan RNA moleküllerinin üretimini gerektirerek mekanizma çalışmaya devam eder.

İlgili Yazı

Steroid Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Steroidlerin Sınıflandırılması

İlgili Yazı

Steroid Çeşitleri Nelerdir, Kaç Çeşit Steroid Var?

İlgili Yazı

Steroidin Yan Etkileri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde balık yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Isırgan Otu Nedir?

Yorum Yap