İlginizi Çekebilir
steroid nedeir ne demektir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Steroidin Yan Etkileri Nelerdir?

Steroidin Yan Etkileri Nelerdir?

steroidin zararları

Hatalı ya da aşırı dozdan kaynaklı pek çok yan etkiye neden olabilen steroid kanser gibi ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir. Çünkü bireyler steroid kullanımını oldukça kısa ve başarılı bir yol olarak kabul eder ve kullanmaya başlar. Tıbbi sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka uzman önerilerine göre hareket edilmelidir. Bu süreçte beyin, göz ve kalp, karaciğer, mide ve böbrek ile göğüs ve kemikler bakımından steroidin yan etkileri aşağıdaki gibi açıklanmıştır.

Böbrek ile İlgili Steroidin Yan Etkileri

Sporla uğraşan bireyler en çok böbrek sağlığına dikkat etmelidir. Ayrıca vücuda alınan sentetik veya kimyasal gıdalar böbreklere bazen yük olabilmektedir. Sağlıklı böbrekler atık maddeleri kandan uzaklaştırırken su ve tuz seviyelerini düzenlemektedir. Ek olarak kan basıncını da düzenleyen böbrekler steroid kullanımına bağlı olarak hasar görebilir. Aşırı steroid kullanımı kanın pıhtılaşma sürecini engellediği için böbreklerdeki filtreleme sistemine zarar verir. Sonuç olarak ağrı ve böbrek taşları bu nedenle kaçınılmaz olabilir.

Beyin ile İlgili Steroidin Yan Etkileri

Yüksek testosteron düzeyine sahip olan bireylerde agresif tavırlar sergilenmektedir. Ayrıca steroid kullanımına bağlı olarak da aynı davranışlar ortaya çıkabilir. Bununla beraber yüksek dozda steroid alan kişilerde aşırı paranoya hali, depresyon ve ruh hali değişiklikleri meydana gelebilmektedir. Çünkü steroid kullanımı beyinde uyuşturucu etkisi yaparak birçok yan etkiyi de beraberinde getirmektedir.

Göz ile İlgili Steroidin Yan Etkileri

Gözlerde enfeksiyon riski oluşturan uzun süreli steroid kullanımlarına dikkat edilmelidir. Göz tansiyonu gibi problemlerle karşılaşılabilir.

Yüz ile İlgili Steroidin Yan Etkileri

Uzun süreli steroid kullanımı, vücuttaki su tutma özelliğini beraberinde getirir. Ancak bu durumla beraber yüz bölgesinin yuvarlak bir hale bürünmesi söz konusu olabilir. Ayrıca sivilcelenme durumu da steroidin yan etkileri arasındadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Çiriş Otu Nedir?

Kalp ile İlgili Steroidin Yan Etkileri

Kalp üzerinde oldukça etkisi olan steroid kullanımı konusunda çok sayıda araştırma yapılmıştır. Özellikle de kalp hastalarının herhangi bir steroid kullanımı yapmaması gerekir. Yüksek kolesterole neden olabilen steroid kan akışını bozduğu için kalp krizine sebep olabilir.

Saç ile İlgili Steroidin Yan Etkileri

Yüksek testosteron seviyesine neden olan steroid, saç foliküllerinin küçülmesine neden olabilir. Bununla beraber uzun süreli kullanımlarda kalıcı kellik durumu ortaya çıkabilmektedir.

Karaciğer ile İlgili Steroidin Yan Etkileri

Kanda bulunan zararlı toksinleri süzen karaciğer aynı zamanda mineral ve vitaminlerin depolanmasından sorumludur. Bununla beraber kolesterol ve şeker yönetimi konusunda da karaciğer oldukça etkilidir. Gıdaların sindiriminde karaciğerdeki steroid kansere neden olabilir. Ayrıca kalitesiz steroidlerin kullanımı sonucunda karaciğer görevlerini yerine getiremez hale gelir. Son olarak göz ve cilt sararması ve ardından da sarılık gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Deri Üzerinde Steroidin Yan Etkileri

Derideki gözenekleri etkileyebilen steroid kullanımı ayrıca sırt ve yüz bölgesinde sivilcelere neden olabilir. Çünkü bu ilaçların kullanımıyla beraber kas gelişimi hızlıca gerçekleştiği için vücutta gerilmeler yaşanabilmektedir.

Göğüs ile İlgili Steroidin Yan Etkileri

Göğüs bölgesinde gelişim sorununa neden olabilen uzun süreli steroid kullanımı bazen cerrahi müdahaleler gerektirebilir. Kadınlarda ise göğüslerde küçülme gibi sorunlar yaşatabilmektedir.

Kemik ve kaslar üzerinde de steroid kullanımının bazı yan etkileri vardır. Bu kapsamda gençlik dönemlerinde başlayan steroid kullanımları kemik gelişimini etkilemektedir. Kemik ağrısı ile boy kısalığı gibi sorunlar da yine uzun süreli steroid kullanımına bağlı olarak gelişebilir. Kas ve tendonlar üzerinde ise zedelenmeler yaşanabilir. Tüm bu yan etkilere ek olarak cinsel performansı da etkilemektedir. Testislerin standart işlevini azaltabilen bu tür ilaçlar ayrıca doğal testosteron üretimini durdurabilir. Ereksiyon sorunları ve iktidarsızlık gibi süreçler de steroid kullanımıyla gerçekleşebilir.

İlgili Yazı

Steroid Nedir?

İlgili Yazı

Steroid Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Steroidlerin Sınıflandırılması

İlgili Yazı

Steroid Çeşitleri Nelerdir, Kaç Çeşit Steroid Var?

Bir önceki yazımız olan Steroid Çeşitleri Nelerdir, Kaç Çeşit Steroid Var? başlıklı makalemizde steroid hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap