İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Steroidlerin Sınıflandırılması

Steroidlerin Sınıflandırılması

steroidlerin sınıflandırılması nasıldır

Steroid hormonlar gonadlar ve adrenal bezler tarafından üretilir. Gonadlar kadın yumurtalıkları ve erkek testisleridir. Adrenal bezler is böbreklerin üst kısmında yer alır. Adrenal bez hormonları kortizol, aldosteron ve cinsel hormonlar olarak alt başlıklara ayrılır.

Kortizol: Karaciğerdeki karbonhidrat dışı kaynaklardan elde edilir ve glikoz üretimini uyarır. Bu sayede metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olur. Kortizol bununla beraber stresle mücadelede çok etkilidir.

Aldosteron: Böbrekler üzerinde yer alan aldosteron, su ve soydum emilimini artırmaktadır. Ayrıca kan basıncını da artırdığı için kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir.

Cinsel Hormonlar: Progesteron, östrojen ve testosteron olarak üç farklı başlığa ayrılır. Östrojen kadın seks hormonlarıdır. İskelet büyümesini geliştiren östrojen kadın cinsiyet özellikleri üzerinde etkilidir. Testosteron ise erkek cinsel hormonudur. Tüm erkek organlarındaki seks özelliklerinin gelişimini sağlar. Progesteronlar ise bir diğer kadın seks hormonudur. Adet döngüsünü düzenlemektedir.

Steroid takviyeleri arasında günümüzde en çok kullanılan ürünler testosteron steroidleridir. Birçoğu reçeteli olarak satılan bu ilaçlar yine vücut geliştiricileri tarafından tercih edilir. Kas gelişimini destekledikleri için vücuttaki yağı azaltmaya yardımcıdır. Öte yandan erkek üreme organlarının gelişiminden sorumlu olan testosteron steroidlerin kas liflerinin şekil özelliklerini de belirlemektedir. Bu steroidlerden bazıları su bazlı hormon takviyeleri olarak da kullanılır. Kas hücrelerindeki glikojen miktarını artırabilen steroidler, yüksek hormon seviyesini devam ettirmektedir.

Anabolik steroid hormonlara bakıldığında ise erkek seks hormonlarıyla ilgili sentetik maddeler olduğu bilinmektedir. Vücutta aynı etki mekanizmalarına sahip olmakla beraber kas oluşturmak amacıyla protein üretimini artırmak için tercih edilir. Aynı zamanda testosteron üretimindeki artışa da sebep olabilmektedir. Hastalıklara bağlı kas sorunlarında ve geç ergenlik problemlerinde kullanım amacıyla reçete edilebilen anabolik steroidler ayrıca atletik performansı artırmak için de kullanılmaktadır. Fakat bu steroidlerin kötüye kullanımı pek çok problemi beraberinde getirir. Bu sorunlar;

  • Saç dökülmesi
  • Erkeklerde meme gelişimi
  • Karaciğer tümörleri
  • Kalp krizi
  • Depresyon şeklinde sıralanabilir.
İlgili Yazı

Steroid Nedir?

İlgili Yazı

Steroid Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Steroid Çeşitleri Nelerdir, Kaç Çeşit Steroid Var?

İlgili Yazı

Steroidin Yan Etkileri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Steroid Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde steroid hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap