İlginizi Çekebilir
Varis
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Straplez Nedir?

Straplez Nedir?

Straplez

Straplez Nedir: Üst kısımdan herhangi bir tutamaç ya da askının olmadığı, kullanıldığı bölgeye göre dar olan ve yere düşmeyen bayan kıyafetine straplez denir. Daha çok özel davetlerde tercih edilen straplez kıyafetler, sade ve kabarık modelleriyle kullanılabilmektedir. Straplez elbiselerin ortaya çıktığı dönemler Avrupa’da 1840 ile 1850’li yıllardır. Bu dönemlerde daha çok düz modeller tercih edilmiş ve günümüze kadar gelişerek farklı modellerle kullanılmaya başlanmıştır.

Straplez Kıyafetler Nasıl Giyilir?

Straplez elbiselerde asıl önemli olan konu bu kıyafetlerin nasıl giyilmesi gerektiğidir. Öncelikle her bayanın dolabında olması gereken straplez elbiseler, birbirinden farklı model ve renk seçenekleriyle sunulmaktadır. Daha çok gelinliklerle beraber kullanılan bu elbiselerle ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Straplez kıyafet giyerken dikkat edilmesi gereken en önemli durum, bu elbisenin düşme ihtimalinin bulunmasıdır.
  • Straplez kıyafet, vücudun tamamını sarmalıdır. Daha çok bel kısmını tam anlamıyla kaplamasıyla beraber belin ince görünmesi desteklenir.
  • Bu tür kıyafetlerin bol olmaması gerekiyor. Ayrıca straplezin vücuda yapışmaması, gün içinde daha rahat hareket edilmesini sağlamaktadır.
  • Göğüslerin sarkık görünmemesi için göğüs bölgesinin ne çok üstünde ne de çok altında olmalıdır.
  • Tercih edilen iç çamaşırında straplez olması şarttır. Özellikle de dekolte kısmı oyularak hazırlanan çamaşırların tercih edilmesi önemlidir.
  • Sırt bölgesi açık olan straplez kıyafetler için ayrıca silikon çamaşırlar kullanılmalıdır.

Bunların yanı sıra bu elbiseler giyildiği zaman saçların salınmaması, kıyafetin çok daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Bayanlar bu tür durumlarda düşük topuz veya at kuyruğu saç modellerini tercih etmektedir. Ayrıca balık etekli modeller de straplez kıyafette çok güzel bir görünüm ortaya çıkarmaktadır.

Straplez Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel günlerin vazgeçilmezi olan straplezler, doğru bir şekilde tercih edildiği zaman göz alıcı bir güzelliğe kavuşmaktadır. Bunun yanı sıra riskli bir kumaş olan bu kıyafetlerin doğru seçimi önemlidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  EDP EDT Parfüm Nedir?

Straplez elbise seçerken dikkat edilmesi gereken ilk durum, bedene uygun olarak tercih edilmesidir. Diğer elbise türlerine göre daha farklı olan straplezlerde elbiseyi tutan bir askı yoktur ve bu yüzden düşme olasılığı fazladır. Riski sıfıra indirmek amacıyla bedeninize göre dikim yaptırmalı ve belinizi korse gibi sardığından emin olmalısınız.

Boyunun daha uzun görünmesini isteyen bayanlar balık modellerle bu kıyafeti tercih edebilir. Üst kısmı balık model olarak dikilen bir etekle kombin yaptığınız zaman çok güzel bir model ortaya çıkacaktır. Ayrıca kalça bölgesinde herhangi bir kilo problemi yaşamayan bayanlar dilediği gibi balık modelleri tercih edebilir.

Straplez Seçimi

Bu kıyafet türünü seçerken göğüs bölgesinin uygun yerinde konumlanması sağlanmalıdır. Yani göğsün üst kısmında tercih edilen bir straplez elbise, boyun kısmını kapatır ve daha kısa görünülmesine yol açar. Tam tersi durumda ise göğüsler daha sarkık görünebilir. Bu nedenle elbisenin dikim ve tasarım süreçlerinde göğüs bölgesine dikkat edilmelidir.

Son olarak bu elbiseyle ilgili dikkat edilmesi gereken şey, uygun iç çamaşırı seçimidir. Normal bir sütyen giymek yerine vücuda yapışan ve sırt kısmı bulunmayan sütyenler tercih edilebilir. Ya da elbisenin iç kısmına sünger diktirmek de uygulanan diğer alternatifler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Kombinezon Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. straplez giymeyi en çok sevdiğim tarz kıyafetlerden biri. özellikle önemli günlerde çok seviyorum giymeyi.