İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Su Arkı Nedir?

Su Arkı Nedir?

Su arkı nedir, ne demek, sözcük anlamı nasıldır? Su arkı ile ilgili bilgilere yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

su arkı nedir

Su arkı İngilizce de water ditch olarak karşılık bulmuştur. Ark sözlük anlamı itibari ile içinden su akıtılan, geçen toprağın kazılarak; dren, karık, kanal vb. yöntemler ile yapılan açık oluk olarak ifade edilmektedir. Su arkı en basit tabiri ile suyoludur. Özellikle bulmacalarda çok sık karşılaşılan bir soru olan su arkı, suyolu demektir. Suyolu üzerinde yer alan kısımların kazılarak suyu geçişini sağlamak adına yapılan oluk ve kanallar su arkı olarak ifade edilmektedir. Özellikle eski zamanlarda su kemerleri ve karıklar, su arklarının geçmişten günümüze kadar yaygın bir şekilde suyu yönlendirmek ve taşımak adına kullanıldığı görülmektedir.

Su tüm canlılar için en önemli yaşam kaynağıdır. Suyun sahip olduğu bu önem yüzyıllar içinde artan nüfus ve ortaya çıkan devletler aracılığıyla siyasi bir önemede sahip olmuştur. Kadim medeniyetler tarafından yapılan birçok su arkı, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Su arkları günümüzde özellikle köylerde zaman zaman hukuki uyuşmazlıkların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Su arklarının kontrolü ve suların taşınması adına yapılan farklı tür uygulamalar su arklarının çok sık gündeme gelmesine neden olmuştur. Su arkı suyun yönlendirilmesi için kullanılabilmektedir.

Su Arkı Bulmaca Anlamı Nedir?

Su arkı bulmaca cevabı olarak hendek en doğru cevap olabilir. Kare, çengel, resimli ve diğer pek çok bulmacanın en bilinen ve vazgeçilmez sorularından biri olan su arkı, farklı biçimlerde sorulabilir. Derin su arkı olarak sorulan bulmaca sorusu için en doğru cevap hendek olabilir.

Ark, suyu akıtmak için toprağın kazılarak ortaya çıkarılan; oluk, karık, hendek, kanal vb. olarak ifade edilir. Suyu yönlendirmek ve akıtmak için kullanılan bu yöntem günümüzde farklı modern teknikler kullanılarak, tatlı su kaynaklarının evlerimize kadar ulaşmasını sağlamaktadır. Su arkı sorusu hakkında bulmacada verilecek yanıtlar arasında; bend, anaç, aklan, suvah, ahar, hendek, oluk vb. yer almaktadır. Soru kutucuğuna ve soruya göre en uygun cevaplardan biri seçilebilir. Bulmacalarda çok sık karşımıza çıkan bu soru, hemen hemen her bulmacada farklı şekilde sorulmaktadır. En uygun cevabı arkın sözcük anlamına göre verebilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

Bir önceki yazımız olan Kompakt Nedir, Kompakt Ne Demek? başlıklı makalemizde kompakt hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap