İlginizi Çekebilir
cam nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Tam Sayılar Nedir?

Tam Sayılar Nedir?

Tam sayılar nedir? Sorusunun ayrıntılı cevabını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

Tam sayı; doğal ve köklü sayıları da kapsayan bununla birlikte kesirli ya da ondalık sayıları ifade etmeyip tam olan sayıları ifade eden sayılara verilen isimdir. Günlük hayatta kendimizi ifade etmek için tam sayılar bu konuda çok yardımcı olur. Tam sayılar yanlarına alabildikleri ‘’+’’ ve ‘’-‘’ işaretleri ile pek çok tanımı yapmaya yardımcı olur. Tam sayıların önünde artı işareti bulunursa pozitif yönü, eksi işareti olursa negatif yönü ifade eder.

Tam sayılar yanlarına + ya da – işaretinden Başka işaret bulundurmazlar. Bir sayının yanında başka işaret varsa o sayı tam sayı değildir. Tam sayılar Z işareti ile gösterilir ve eksi sonsuzdan artı sonsuza kadar tam sayı vardır. Pozitif tam sayılar Z+ ile gösterilirken negatif tam sayılar Z- ile gösterilir. Örnek vermek gerekirse; Z={…-4, -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3, +4….} olarak matematikte ifade edilir.

Pozitif Tam Sayılar

Bir tam sayının önünde + işareti varsa o pozitif tam sayıdır. Örneğin bir alışveriş yapılırken eldeki para harcanan paradan fazlaysa pozitif tam sayı olur. Cepteki para arta kalan para olduğu için pozitif olmuş olur. Pozitif tam sayılar matematikte Z+={+1,+2,+3..} olarak gösterilir. Daha kapsamlı bir örnek vermek gerekirse; 2, 23, 256, 2345, 233455, 234567 gibi sayıların hepsi pozitif tam sayıdır.

Negatif Tam Sayılar

Bir sayının önüne – işareti gelirse o negatif tam sayıdır. Örneğin birisine borçlu kalmak negatif tam sayıya örnektir. Çünkü eldeki para eksiye geçiyor ve borçlu duruma düşülüyor. Negatif tam sayılar ise Z-= {…-5, -4, -3, -2, -1…} olarak ifade edilebilir. Rakam bakımından örnek vermek gerekirse de -2, -25, -456, -789, -7654 gibi sayıların her biri negatif tam sayıdır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Neuromarketing Nedir?

Tam Sayılarda Başlangıç Noktası Nedir?

Tam sayılarda başlangıç noktası yanında bulundurduğu + ya da – işaretinden itibaren olabileceği gibi yönsüz bir sayı olan 0’ı da kapsayabilir. Sıfır pozitif ya da negatif bir tam sayı değildir, matematikte nötr olarak ifade edilir. Yani, sıfır tam sayıların başlangıç notasını da ifade edebilir.

Bir önceki yazımız olan Elektronegatiflik Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap