İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Taş Düşürme Nedir?

Taş Düşürme Nedir?

taş düşürme

Taş Düşürme Nedir: Vücuttaki maddeler, idrar yoluyla dışarı atılamadığı için böbreklerde birikmektedir. Bu birikim ya da birleşme, böbrekte sert bir nesnenin oluşmasına neden olur. Bu nesnelere böbrek taşı adı verilmektedir. Başlangıçta kristal yapıda bir zerrecik halinde olan bu taşlar daha sonra diğer zerreciklerle birleşerek büyüyebilir. Bazı insanlarda ise büyümeden idrar yoluyla dışarı atılabilmektedir.

İdrar yoluyla dışarı atılamayacak kadar büyük olan taşlar, idrar yolu ve mesanede ciddi ağrılara neden olur. Taş düşürme problemiyle karşılaşan insanların bol bol su tüketimi yapması gerekmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Daha çok günlük gıdalar ile vücuda alınan minerallerin böbrek içine çökmesiyle meydana gelen böbrek taşları, tuz, et ve baharatlı ürünlerin aşırı tüketimiyle oluşabilmektedir. Ayrıca D vitamini ve kalsiyum fazlalığı da böbrek taşının oluşumunda önemli rol oynar.

Taş oluşumuna neden olan faktörler bunlarla sınırlı değildir. Öncelikle yaş ve cinsiyet faktörünün de bu anlamda incelenmesi gerekiyor. En çok 20 ile 50 yaş aralığında oluşan bu taşlar, erkeklerde çok daha fazla görülür.

Ailesel faktörlerin de böbrek taşı oluşumunda ciddi bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Ailenin herhangi bir bireyinde taş oluşumu var ise, diğer bireyler de risk altında olabilir.

İklimsel ve coğrafi faktörler taş oluşumunu etkilemektedir. Çöl, dağlık ya da tropikal bölgelerde yaşayan insanlarda, taş oluşumu daha fazladır. Ayrıca sıcaklıkların artması taş oluşma riskini artırmaktadır.

Bireylerde böbrek taşının meydana gelmesinde beslenme alışkanlığı ve sıvı alımı belki de dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biridir. Günlük olarak sıvı tüketiminin artması, idrar miktarının da artmasını sağlar ve taşın oluşma riskini azaltır.

Sıraladığımız bu nedenlerle beraber kullanılan ilaçlar, mesleki faktörler, hareketsiz yaşam, böbrekteki şekil bozuklukları ve idrar yolu enfeksiyonları da böbrek taşının oluşumunda etkilidir.

Taş Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşının oluşma sürecinde birçok belirtiyle karşılaşılabilir. Ayrıca bu taş üst idrar yoluna inene kadar belirtiler kendini göstermez. Bu konuda ilk olarak ağrılı bir sürecin yaşanacağı unutulmamalıdır. Karın bölgesi ile karnın yan ve sırtın alt bölümlerinde ciddi bir ağrı görülebilir. Uzun süre devam eden karın ağrısı, böbrek taşının en belirgin belirtisidir.

Böbrek taşı belirtileri arasında idrar rengindeki değişiklik de vardır. Normalden çok daha koyu olan idrardan bazen kan gelebilir. Aynı durumda sık sık idrara çıkılması da böbrek taşı belirtileri arasındadır.

Diğer belirtiler ise şu şekildedir;

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Titreme
 • Yüksek ateş
 • İdrarda koku
 • İshal
 • İdrara çıkarken meydana gelen ağrı
 • Sıkça tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları

Böbrek Taşı Türleri

Böbrek taşının 4 farklı türü vardır. Sistin taşları, kalsiyum taşları, strüvit taşları ve ürik asit taşları olarak incelenmektedir.

 • Sistin Taşları: İdrarın içeriğinde bulunan sistin oranının artmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Taş oluşumunun en önemli nedenleri arasındadır ve kalıtsal özelliktedir.
 • Kalsiyum Taşları: En fazla görülen böbrek taşı türüdür. Daha çok 23 ile 30 yaş arasındaki erkeklerde görülür. Bu taşın oluşum nedeni, kalsiyumun oksalat ile birleşmesidir. Ayrıca ince bağırsak problemlerindeki kalsiyum birikimine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.
 • Strüvit Taşları: İdrar yolu enfeksiyonu sorunlarında kadınlarda daha sıklıkla görülür. Bir mineral olan strüvit önce böbrekte birikir ve daha sonra böbrek taşına neden olur.
 • Ürik Asit Taşları: Daha çok kemoterapi gören erkeklerde ortaya çıkar.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Taşın düşme süreci, kişilerin yapısına ve ne kadar uzun süreceğine bağlı olarak değişmektedir. Ortaya çıkan ağrının boyutu aslında taşın büyüklüğü ile orantılı değildir. İlk süreçte ağrı kesici tedaviler uygulanır. Uzman doktor tarafından tavsiye edilen ağrı kesiciler ile beraber kas spazmını engelleyecek bazı ilaçlar kullanılmalıdır.

Böbrek taşının düşmesi için bol sıvı tüketimi önemlidir. Gün içerisinde ciddi anlamda su tüketimi yapılmalı ve bu tüketim 3 litreye kadar çıkarılmalıdır. Vücuttaki su miktarı, vücudun terleme miktarına göre daha fazla olmalıdır.

Su tüketiminden sonra en çok tercih edilen uygulama, sıcak su torbasıdır. Böbrek taşı düşürmek için çokça kullanılan bu uygulamada, ağrının olduğu bölgeye sıcak su torbası bırakılır ve bir süre bekletilir. Elbette bu uygulamaya, doktor tavsiyesiyle birlikte başlanılmalıdır.

Taşın düşme aşamasında hareketli olunmalıdır. Bu durum ayrıca yeni taş oluşumunu da engelleyebilir. Hareketsiz yaşam tarzları hızlı bir şekilde değiştirilmeli ve günlük spor yaparak taşın düşme süreci kolaylaştırılmalıdır.

Böbrek Taşını Önleme Yolları

Böbrek taşını önlemek için ilk olarak uygun beslenme programlarına başvurulmalıdır. Doktor tarafından sunulacak olan bu programın yanı sıra şu faktörlere dikkat edilmelidir;

 • Günlük kalsiyum ihtiyacı: Uygulanacak beslenme programlarında kalsiyumun düzenli bir şekilde gıdalarla alınması gerekiyor. Aksi durumda, oksalat seviyesi yükselerek böbrek taşı oluşum süreci başlayacaktır.
 • Sodyumun azaltılması: İdrardaki kalsiyum oranının artmasına sebep olan sodyumun azaltılması gerekiyor. Bu süreçte deniz ürünleri, ceviz ve tuz gibi sodyum oranı yüksek olan gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.
 • Hayvansal proteinlerden uzak durmak: Deniz ürünleriyle beraber kırmızı et ve yumurtadan uzak durulmalıdır. Çünkü bu ürünler idrarda bulunan ürik asit miktarında artışa neden olur.

Bu maddelerin yanı sıra taş oluşumuna neden olan çikolata, pancar, ıspanak ve kuruyemişlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Ayrıca kola tüketimine de son verilmelidir.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek taşına iyi gelen bazı içecekler vardır. Bunlardan en önemlisi limon suyu ve limonatadır. Limon suyu, idrardaki sitrat oranını artırır ve kalsiyumun taşa dönüşmesini engeller. Ancak tüketimi yapılırken içeriğindeki şeker oranına dikkat edilmelidir. Günlük olarak yarım bardak limonata tüketimi, yeni taş oluşumunu engelleyebilir.

Limonatanın dışında idrar söktürücü bazı bitkiler bulunmaktadır. Sürünen ayrık otu, ısırgan otu ve yaban mersini bu bitkiler arasındadır. Bu bitkilerle yapılacak doğal içecekleri tüketebilir ve böbrek taşının tedavisinde kullanabilirsiniz. Ancak doğal yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır.

Böbreklerin çalışmasını hızlandıran maydanoz da günlük beslenmede sıklıkla kullanılmalıdır. Toksinlerin atılmasını hızlandıran maydanozun, taş oluşumunu önleyebildiği belirtilmektedir. Taş oluşumunun engellenmesinde ayrıca üzüm, havuç, portakal ile sebzelerin taze olarak sıkılmış sularını tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fizik Tedavi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap