İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Tebliğ Nedir?

Tebliğ Nedir?

teblignedir

Tebliğ kelimesi bildirme anlamına gelmektedir. Arapça kökenli bir kelimedir. Tebliğ kelimesinin genel anlamı duyurma ve bildirme olsa da dilimizde farklı alanlarda daha farklı anlamlara gelecek şekilde kullanılabilmektedir. Tebliğ kelimesinin terim anlamıyla kullanıldığı örnek cümle şu şekildedir:

  • Meteoroloji önümüzdeki hafta kar yağışı olacağını tebliğ etti.

Tebliğ kelimesinin tarihte yazılı olarak kullanıldığı en eski kaynak Nevhatü’l Uşşak kaynağıdır. 1647 yılında yazıldığı bilinmektedir.

İslami Bir Terim Olarak Tebliğ Ne Demektir?

Tebliğ kelimesinin İslamiyet’te, insanları dine davet etme anlamında kullanılmaktadır. İslamiyet dininde peygamberler, Allah’ın dinini insanlara tebliğ etmekle görevlendirilmiştir. Dini insanlara tebliğ etme görevi yalnızca peygamberlere değil, tüm Müslümanlara verilmiş bir görevdir. Yani tüm Müslümanlar Allah’ın dinini bildirmekle mesuldür.

Son olarak İslamiyet’te tebliğ kelimesi peygamberlere özel bir sıfat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamıyla da Allah’ın vahiylerini bildirme anlamına gelmektedir. Yani taşımak ve ulaştırmak anlamına gelmektedir. İslamiyet’te tebliğ teriminin kullanıldığı örnek cümle şu şekildedir:

  • Hz. Muhammet bizlere Allah’ın dinini tebliğ etmiştir.

Hukuki Bir Terim Olarak Tebliğ Nedir?

Hukuk alanında tebliğ kelimesi, bildirme ve ulaştırma anlamlarının yanı sıra duyurma, mahkeme emrini kişiye bildirme anlamlarında da kullanılmaktadır. Tarafınıza hukuki bir belgenin tebliğ edilmesinin hukuk alanında karşılığı bulunmaktadır. Hak düşürücü süreler genellikle tebliğ tarihinden başlamaktadır. Sözcüğün hukuki bir terim olarak örnek kullanımı şu şekildedir:

  • Mahkeme tarihi tarafınıza posta yoluyla tebliğ edilecektir.

Bununla birlikte tebliğ kelimesinin hukuk terminolojisinde çok temel bir anlamı daha bulunmaktadır. Düzenlenen kanunların net bir şekilde anlaşılması adına uygulama yöntemleri hakkında yapılan Bakanlık açıklamalarına tebliğ denilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Zeytin Dalı Nedir?

Vergi Tebliği Nedir?

Verginin tebliği, esasında yine bildirme anlamında kullanılmaktadır. Yetkili makamların vergilendirmeye dair önemli detayları, vergi borçlusu başta olmak üzere ilgili kişilere bildirmesi anlamına gelmektedir.

Tebellüğ Etmek Nedir?

Tebellüğ kelimesi de Arapçadan dilimize geçmiş bir kelimedir. Kelimenin terim olarak anlamı hedefe vardırmadır. Tebliğ kelimesinden gelmektedir. Sık kullanımı ise tebellüğ etmek şeklindedir. Kişinin tarafına tebliğ edilen resmi bir bildiriyi yazılı olarak teslim alması anlamında kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Röportaj Nedir? Röportaj Örnekleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap