İlginizi Çekebilir
ram-nedir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Teknoloji Nedir?

Teknoloji Nedir?

teknolloji nedir

Teknoloji Nedir: Teknoloji, insanların ihtiyaçlarına yönelik araç ve gereçlerin üretilmesi için gereken bilgidir. Yunanca da sanat ve bilmek kelimelerini temsil eden teknoloji, tekno-logia şeklinde adlandırılmaktadır. Teknikos, teknik bilgi anlamına gelirken; logia ise, bilim ve yetenek anlamlarını içermektedir. Teknoloji, bilimsel bilginin pratiğe uyarlanmış halidir.

Tekonolojinin Sözlük Anlamı

 1. Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri, bunların kullanım biçimlerini kapsayan uygulama bilgisi, uygulayım bilimi

Örnek Cümle: “Aslına yönelerek meseleyi kavramaya çalıştığımızda insan ve teknoloji arasındaki ilişki son çağların bir olayı değildir.” – İ. Özel

 1. İnsanın maddi çevresini denetlemek ve değiştirmek amacıyla geliştirdiği araç gereçlerle bunlara ilişkin bilgilerin tümü. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Teknolojinin Önemi

Teknolojinin hayatımıza katkıları oldukça fazladır ve saymakla bitmez. Örneğin, matbaanın ortaya çıkmasıyla birlikte bir yazarın kitaplarını çoğaltması oldukça kolaylaşmıştır. Daha öncesinde el yazısına önem vermek zorunda kalan yazar bu dönemin gelişmesiyle birlikte kitlesine daha hızlı ve kaliteli hizmet verebilmektedir. Eğer bir yazı çoğaltılmak isterse de günümüz teknolojisinde fotokopi makineleri oldukça güzel fırsatlar sunmaktadır.

Bilimin de hızlanmasında büyük yararı olan teknoloji, insanların bilgiye daha rahat ulaşması için geliştirilen bilgisayarlar sayesinde, bilim adamlarının araştırmalarını hızlandırmasına katkı sağlamaktadır.

Teknolojinin Yararları

 • Her geçen gün gelişmekte ve yenilenmektedir: Durağan değildir. Her geçen gün yeni bir teknolojik araçla tanışmayı mümkün kılar. İnsan hayatını artı ve eksi yönde etkileyen bu buluşlar, genel olarak insan hayatını kolaylaştırmak için üretilmektedir.
 • Teknolojik buluşlar ve ilerlemeler artmıştır: İnsanların ihtiyaç duyduğu alanlara (eğitim, sanayi, ticaret, sanat vb.) büyük katkılar sağlar.
 • Teknoloji ile haberleşme gelişmiştir: Eski dönemlerde haberleşmenin daha uzun sürmesiyle birlikte, teknolojide yapılan yeniliklerle iletişimde kolaylıklar sağlanmıştır. Bir kişiyle iletişime geçmek için uzun yolllar katetmeden mail yoluyla kolayca iletişim kurulabilir.
 • Eğitimi kolaylaştırmıştır: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitimde bir çok değişiklik yapılmıştır. Daha az zamanda daha çok bilgiye ulaşılmış ve daha çok iş yapılmaya başlanmıştır. Bu anlamda ticaret alanında da olumlu etkiler yaratır.
 • Ticarette ürün pazarlığında ve satılmasında güzel fırsatlar sunmuştur: Ticaret alanında büyük teknik yapılar sağlamıştır.
 • Bilgiye daha hızlı ve kolay ulaşılabilmesini sağlar: Bilgiye ulaşmak maddi ve manevi açıdan yorucu ilen günümüz teknolojisinde bilgiye ulaşmak içni çok kısa bir zaman ve çok az enerji gerekmektedir. Bu da teknolojiyi daha cazip hale getirmektedir.
 • İnsanların genel olarak işlerini kolaylaştırır: İnsanların teknolojiyi daha hızlı kabullenmesiyle birlikte yaşam daha da kolaylaşmıştır. Pek çok kişinin de hayat standartları yükselmekte olduğu için daha çok benimsenmekte ve tercih edilmektedir.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Anakart Nedir?

Teknolojinin Zararları

 • İnsanların birbirinden soyutlanması: Günlük hayatta insanların iletişim kurma eksikliklerinin ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Çevrede insanlar olmasına rağmen bireyin teknolojiye yönlenmesi asosyal olmasında önemli bir adımdır. Bilimsel araştırmalara göre çevresinden izole olmuş insanlar diğerlerine göre daha az yaşamaktadır.
 • Sosyal becerilerde eksikliklerin ortaya çıkması: Sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte insanların yüz yüze iletişim kurmalarının azaldığı görülmektedir. Bu yüzden insanların beden dillerini anlama yeteneklerinde sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır.
 • Obezitenin artması: Özellikle video oyunlarında harcanan büyük zaman aralıkları ile spor yapmaya ayrılan zamanın azalması obezitenin başlıca sebeplerinden biridir.
 • Depresyona sebep olması: İnsanlarla ilişkileri azaltarak ve egzersiz yapma olanağını kısıtlayarak depresyona giden ilk yolu açmaktadır. Bu sebeple antidepresan kullanımı da oldukça artmıştır.
 • Kötü uyku alışkanlıklarının artması: İnsanların internet üzerindeki aktivitelere dalmasıyla birlikte geç saate kadar uyanık kalmalarına ve beynin daha çok yorulmasına sebep olmaktadır.
 • Zorbalıkların artması: Teknoloji kullanımının artmasıyla birlikte şiddet derecesi de büyük ölçüde artmaktadır. Zorbalık yapan insanlar artık bunu internet üzerinden daha kolay yapabilmektedir. Normalde söylenemeyecek şeylerin internetten daha rahat söylenmesi, intiharların artmasında büyük rol oynamaktadır.
 • Gizliliğin minimum seviyeye inmesi: İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte özel hayatın gizliliği minimum seviyeye inmiştir. İnternette bir veya iki tık ile artık insanların adreslerine ya da iletişim bilgilerine ulaşmak oldukça kolaylaşmıştır. Hatta virüslerin yaygınlaşmasıyla istenilen her türlü bilgiye hack yoluyla ulaşılmaktadır.
 • Düzenbazlıkta artış olması: Özel hayatın gizliliğinin kalmaması ile birlikte diğer insanları kandırmak da oldukça kolaylaşmıştır. İnsanlar birkaç sahte hesap yaratılarak farklı karakterlere bürünebilmekte ve diğer insanları aldatabilmektedirler.

Teknoloji hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruların cevapları için ilgili kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayınız: Teknoloji Nedir?

Bir önceki yazımız olan Otomobil Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap